Kdyně otevře muzeum textilu a zemědělství

Novou expozici stovek exponátů z historie textilního průmyslu a zemědělství otevře Kdyně návštěvníkům při oslavách osvobození 4. a 5. května.

Jarní servisní akce AUTO CB

Novou expozici stovek exponátů z historie textilního průmyslu a zemědělství otevře Kdyně návštěvníkům při oslavách osvobození 4. a 5. května. Celkové náklady nového městského muzea přesáhly 15 milionů korun, 40 procent dala EU. Jen do expozic jsme vložili přes dva miliony korun, řekl starosta Jan Löffelmann.
"V prvním patře bude na ploše 300 m2 stálá expozice," dodal. Většina exponátů je od lidí z Kdyňska, dlouhodobě zapůjčených nebo darovaných. Další půjčilo Muzeum Chodska v Domažlicích a Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech, které poskytlo zejména zemědělské nástroje a nářadí lidových řemeslníků. Radnice získala menší část sbírky ze zkrachovalých přádelen.
Expozice bude zaměřena hlavně na nejstarší místní obor přádelenství, dále na tkalcovství a lnářství. Místní handlíři zásobovali Kdyňsko i Německo. V oblasti zbyla jen jedna malá přádelna se 20 lidmi, která vyrábí pro Němce.
Další část sbírek, zemědělská, je věnovaná hlavně chovu simetského skotu, původně švýcarského, z něhož byl na Kdyňsku vyšlechtěn novokdyňský druh. Tradiční byl také chov ovcí, z jejichž vlny vyráběli handlíři punčochy a plátýnka do mlýnů. Expozice muzea přádelenství a historie Pošumaví a Všerubského průsmyku představí také spolkový život ve Kdyni a architekturu.
"Nebude tam tolik vitrín, spíše půjde o interaktivní expozice," uvedla etnografka domažlického muzea Jitka Kurcová. Například o modrotiskařskou dílnu, kde si mohou lidé potisknout látku. Podobně bude koncipován stroj na výšivky a koželužna, které skončily v Kdyni v roce 1948. Nejčastěji půjde ale o velké fotografie i předměty, které doloží výrobní postupy.
"Muzeum podpoří turistický ruch, ale chtějí ho hlavně místní lidé kvůli zachování tradic," dodal starosta. V oblasti, kde je nejhustší síť cyklotras a cyklostezek v kraji, je vyhledávaná rozhledna Koráb, hrad Rýzmberk a Netřeb. Podle Kurcové podpoří vztah místních k regionu.
V přízemí částečně památkově chráněné budovy, kterou radnice koupila za dva miliony korun, bude současně otevřeno informační centrum, sál pro 60 lidí a na sousedním pozemku venkovní scéna pro 180 lidí. Stálý amfiteátr pro 600 lidí zůstane na hradě Rýzmberk. Na půdě muzea bude depozitář.
"Expozici budeme postupně zahušťovat a obměňovat. Máme dost fotografií a publikací, ale potřebujeme hlavně trojrozměrné předměty," uvedl starosta. Podle místostarosty Vladislava Vilímce je v domažlickém muzeu řada předmětů z Kdyňska, které nejsou vystavovány, protože Chodsko má jinou historii než sousední Kdyňsko. Kdyně s domažlickými scénář expozice konzultovala.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 18.01.2007 14:28



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka