Klášter Plasy představí nově barokní obraz i breviář

Klášter v Plasích nabízí hned v úvodu nadcházející turistické sezóny 2012 mnoho novinek. Na návštěvníky čeká několik překvapení v podobě návratu části původního mobiliáře, další zajímavosti se týkají kulturního programu během celého roku. Jen pro připomenutí, již od soboty 31. března, kdy se opě...

BETON UNION

Klášter v Plasích nabízí hned v úvodu nadcházející turistické sezóny 2012 mnoho novinek. Na návštěvníky čeká několik překvapení v podobě návratu části původního mobiliáře, další zajímavosti se týkají kulturního programu během celého roku.
Jen pro připomenutí, již od soboty 31. března, kdy se opět otevírají brány hradů a zámků, budou moci návštěvníci plaského kláštera spatřit na vlastní oči nejen nově zrestaurované knihovní skříně, které se do knihovního sálu vrátily zpět po sto letech, ale i nově zakoupený barokní obraz sv. Karla Boromejského, pocházející z majetku nejvýznamnějšího plaského opata Evžena Tyttla či breviář předposledního z opatů, Fortunáta Hartmanna.
V některých případech pomohla správě kláštera při přípravě letošních novinek šťastná náhoda. „Obraz z původního majetku kláštera se podařilo nalézt zcela náhodou v internetové aukci,“ uvádí správce kláštera v Plasích Pavel Duchoň a dodává: „A protože se jedná o jedinečnou záležitost z osobního majetku opata, došlo na přelomu roku k vykoupení obrazu Národním památkovým ústavem“. Obraz se sv. Karlem Boromejským, v baroku „módním“ světcem, je mimo jiné zajímavý tím, že se jedná o malbu na plechu, vytvořenou roku 1731 Jakubem Antonínem Pinkem, dvorním malířem opata Tyttla. A navíc je tento obraz oboustranný. „Z druhé strany je stejným malířem vyveden velký barevný znak opata i s vročením. Nové místo ve svém původním domově nalezl obraz právě v knihovním sále kláštera u zrestaurovaných skříní,“ dodává kastelán.
Zde návštěvníci spatří také zajímavý barokní breviář z roku 1775, nejnovější přírůstek klášterní expozice. Jak napovídá zlacený opatský znak, breviář patřil předposlednímu opatovi kláštera v Plasích, Fortunátu Hartmannovi.
I v roce 2012 se zájemci budou moci podívat v rámci druhého prohlídkového okruhu do interiérů plaského klášterního kostela. Zde od nadcházejícího víkendu, 31. března, kdy začíná turistická sezóna, po mnoha letech znovu spatří v podlaze kostela odhalené náhrobky posledních velkých opatů plaského kláštera. Na světlo světa se tak znovu dostaly náhrobky opata Evžena Tyttla, Fortunáta Hartmanna, Benedikta Engelkena a dalších.
Bohatý kulturní program, který plaský klášter nabízí svým návštěvníkům po celý rok, zahájí ve dnech 13. - 15. dubna přehlídka studentského a experimentujícího divadla Na hraně!

Plaský klášter, Santiniho architektonické dílo, nacházející se necelých 25 km severně od Plzně, patří k největším a nejstarším klášterním areálům v Čechách. Až do svého zrušení roku 1785 byl domovem cisterciáků, od roku 1826 pak sídlem kancléře Metternicha.
Více informací o klášteře a jeho novinkách na prohlídkových trasách i v kulturním programu sezóny 2012 lze nalézt na internetových stránkách objektu www.klaster-plasy.cz.Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
ARCHIV ZPRÁV
so 31.3.2012 10:420 +
 
auto cb rijen list2017

Hlavní zprávy