Klatovy, Plzeň a další obce chystají na léto folklorní festivaly

Na Krajském úřadě Plzeňského kraje se ve středu debatovalo o folkloru, o možnostech jeho finanční podpory i o tom, co letos nabídnou folklorní festivaly konané v Plzeňském kraji. Pozvání na setkání s hejtmanem Václavem Šlajsem, jeho náměstkem Jiřím Stručkem a radním Jaroslavem Šobrem přijal předseda...

Cílená propagace v Plzni

Na Krajském úřadě Plzeňského kraje se ve středu debatovalo o folkloru, o možnostech jeho finanční podpory i o tom, co letos nabídnou folklorní festivaly konané v Plzeňském kraji. Pozvání na setkání s hejtmanem Václavem Šlajsem, jeho náměstkem Jiřím Stručkem a radním Jaroslavem Šobrem přijal předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica a ředitelé folklorních festivalů. Hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs jim před festivalovou sezónou poděkoval za udržování kulturního odkazu předků.
„Folklor nejen přináší radost, ale také vytváří vztah k regionu, odkud pocházíme, a pěstuje hrdost na náš kraj. Chci proto poděkovat za vaši dosavadní práci v této oblasti a popřát vám hodně úspěchů,“ řekl během slavnostního odpoledne hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs, který připustil, že na živou kulturu často zbývá méně finančních prostředků, než by si sám přál. Z úst všech ředitelů folklorních festivalů i přesto zaznělo poděkování představitelům Plzeňského kraje za podporu. Ta pramení z několika dotačních titulů. V celkovém objemu putují na pořádání festivalů a akcí podobného druhu v Plzni i venkovských oblastech kraje miliony korun. „Začíná se blýskat na lepší časy, proto věřím, že i do veřejných rozpočtů se dostane více peněz a bude možnost přilepšit třeba i organizacím podporujícím folklor,“ okomentoval situaci Václav Šlajs.

„Věřím, že pan hejtman a jeho kolegové navážou na všechno dobré, co zde bylo. Plzeňský kraj patří spíše k regionům s menším počtem festivalů, přesto je z celorepublikového hlediska významný a festivaly, které se tu konají, mají důležité místo mezi folklorními aktivitami v republikovém i evropském rozměru,“ uvedl Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení ČR, které sdružuje 412 souborů, 66 kolektivních členů folklorních festivalů a slavností a 16 regionálních sdružení. Připomněl přitom především Mezinárodní folklorní festival CIOFF Plzeň, který má jako jeden z mála v Česku prestižní statut celosvětové organizace CIOFF (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts). „Je tu ale i obdivuhodná práce souborů, které získávají vavříny po celém světě,“ uvedl Zdeněk Pšenica.

O jednotlivých folklorních festivalech pohovořili jejich předsedové. Pošumavský věneček, jehož už 78. ročník se konal letos v únoru a který má mezi festivaly Plzeňského kraje nejdelší tradici, představil jeho ředitel Václav Kupilík, který je současně předsedou Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví – Psohlavci v Praze, které akci pořádá.

Michaela Vondráčková, ředitelka Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF Plzeň, přiblížila program letošního ročníku, během něhož se představí mimo jiné soubory ze Slovenska, Polska, Makedonie, Indonésie či Gruzie. Festival se koná od 11. do 15. června a scény budou nejen v Plzni, ale také v Konstantinových Lazních a v obcích Vrčeň a Dýšina. V Dýšině, jejíž starosta Jaroslav Štilip také přijal pozvání na krajský úřad, bude program probíhat v neděli 15. června.

O tom, co letos nabídne Mezinárodní folklorní festival Klatovy, promluvila organizační ředitelka Denisa Valentová. Festival se koná vždy druhý červencový víkend a je spojen s klatovskou poutí. Letos se od 10. do 13. července folklorní soubory z Česka i ze zahraničí sjedou do Klatov už po jednadvacáté, aby znovu potěšily písněmi a tanci všechny příznivce folkloru. „Tento rok vystoupí soubor z Kostariky, Tchaj-wanu, Toga, Ruska, Polska a ze Slovenska a tři soubory z České republiky,“ shrnula Denisa Valentová.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 05.06.2014 07:30



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka