Klatovy si připomínají Alberta Chanovského. Karafiátem

Významnou osobnost Alberta Chanovského, úzce spjatou s oblastí jihozápadních Čech, si v těchto dnech připomíná město Klatovy. Od úmrtí tohoto jezuitského misionáře, zakladatele zdejší jezuitské koleje, uplynulo 16. května 370 let. Chanovský působil jako misionář v Kolíně, Táboře, Prácheňsku a Plze...

Cílená propagace v Plzni

Významnou osobnost Alberta Chanovského, úzce spjatou s oblastí jihozápadních Čech, si v těchto dnech připomíná město Klatovy. Od úmrtí tohoto jezuitského misionáře, zakladatele zdejší jezuitské koleje, uplynulo 16. května 370 let. Chanovský působil jako misionář v Kolíně, Táboře, Prácheňsku a Plzeňsku. Trvale se usídlil v Klatovech, kde dosáhl zřízení jezuitské koleje a výstavby kostela. V něm byl po své smrti pohřben. Jeho ostatky jsou nyní uloženy na čestném místě v katakombách.
„Význam Alberta Chanovského tkví především v tom, že přivedl do Klatov jezuity, kteří zde založili gymnázium evropského významu. Za zmínku určitě stojí, že již počátkem 18. století zde dosáhl počet studentů denního studia v průměru 310, město přitom mělo v té době podstatně méně obyvatel než nyní. Klatovské gymnázium se tak stalo největším neakademickým zařízením svého druhu v celých Čechách, Slezsku a na Moravě,“ uvádí místostarosta Klatov Václav Chroust.

Město si připomnělo toto významné výročí dubnovou akcí Barokní jezuitské Klatovy. Na dubnový program naváže koncem června slavnost připravovaná spolu se sdružením Klatovských karafiátníků – 28. června bude v katakombách pojmenován nově vyšlechtěný druh vzácného klatovského karafiátu jménem Alberta Chanovského. Patrony mu budou plzeňský biskup František Radkovský a klatovský starosta Rudolf Salvetr. Pořadatelem Barokních jezuitských Klatov je občanské sdružení Klatovské katakomby.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 16.05.2013 16:08



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka