Kniha Pět plzeňských řek půjde do běžného prodeje

Členové Rady Plzeňského kraje schválili uzavření licenční smlouvy k poskytnutí oprávnění k výkonu práva užít dílo – texty k publikaci Pět plzeňských řek za účelem jejího knižního vydání a šíření mezi Plzeňským krajem jako poskytovatelem a Nakladatelstvím Českého lesa. Tato licence se poskytuje nakla...

Cílená propagace v Plzni

Členové Rady Plzeňského kraje schválili uzavření licenční smlouvy k poskytnutí oprávnění k výkonu práva užít dílo – texty k publikaci Pět plzeňských řek za účelem jejího knižního vydání a šíření mezi Plzeňským krajem jako poskytovatelem a Nakladatelstvím Českého lesa. Tato licence se poskytuje nakladatelství k vydání 500 výtisků publikace, a to bezúplatně.
„Nakladatelství Českého lesa vyhotovilo již v nákladu 500 kusů pro Plzeňský kraj knihu Pět plzeňských řek jako neprodejnou publikaci sloužící k prezentaci Plzeňského kraje, která byla slavnostně představena 20. ledna letošního roku. Tato publikace v populárně-naučném pojetí pojednává o pěti plzeňských řekách, o historii města ve vztahu k vodním tokům, technických vodních dílech a vzhledem k jejímu podrobnému a zároveň poutavému zpracování by její rozšíření veřejnosti bylo přínosem pro zvýšení povědomí o plzeňských reáliích týkajících se vodních toků na území města Plzně“, podotkl radní Plzeňského kraje pro oblasti životního prostředí a zemědělství Ing. Petr Smutný, který dodává „o publikaci byl tak velký zájem ze strany nejširší veřejnosti, že jsme se rozhodli k bezplatnému předání autorských práv k výtisku 500 kusů, které se objeví v běžném prodeji na knihkupeckých pultech.“

Jedná se o dílo, které dosud Plzni chybělo. Knížka představuje fenomén pěti řek protékajících územím města a je prvním pokusem o jeho populárně-naučné zpracování.

V první části publikace dostává čtenář možnost seznámit se s minulostí města a jeho provázaností s vodními toky. Do časů, kdy otočení kohoutkem pro umytí rukou rozhodně nebylo samozřejmostí. Čtenář může poznat jak řeka, ale i samotná voda ovlivňovala život člověka ve městě. Jak naopak člověk vodu v minulosti využíval a usměrňoval od vzniku města až po současnost. Kniha se dotýká i záplav či regulací říčních koryt. Nechybí ani statě o známé Mlýnské strouze, lázních, kanalizaci, vodárenství, čistírnách odpadních vod, mlýnech, hamrech, hydroelektrárnách, přehradě České údolí apod. Uvedeny jsou i zajímavosti z průběhu staveb na tocích v Plzni. Text je doplněn historickými plány, vedutami a v neposlední řadě bohatou a unikátní historickou fotodokumentací ze sbírek Západočeského muzea v Plzni.

Druhá část knihy je pojata jako vlastivědná pouť po všech pěti řekách, a to od okraje města až po jejich soutok. Čtenář poznává na březích Radbuzy, Úhlavy, Úslavy, Mže a Berounky vývoj osídlení a pamětihodnosti s ním spjaté. Nejvíce prostoru je věnováno technickým dílům bezprostředně spjatým s říční vodou. Ty nejvýznamnější mají v knize své medailonky a nechybí ani jejich současná fotodokumentace.
Přílohou je zajímavý seznam vodních děl v Plzni a okolí v roce 1930.
Autory publikace jsou Ing. Jan Janda, emeritní ředitel Povodí Vltavy, závodu Berounka v Plzni, a Mgr. Luděk Krčmář, vedoucí oddělení novějších dějin Západočeského muzea v Plzni.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 03.03.2010 09:20



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka