Komise navrhuje partnerství pro soudržnost v Unii

Evropská komise představila Třetí zprávu o hospodářské a sociální soudržnosti, která předkládá vizi politiky soudržnosti v rozšířené unii pro období 2007-2013.

Jarní servisní akce AUTO CB

Evropská komise představila Třetí zprávu o hospodářské a sociální soudržnosti, která předkládá vizi politiky soudržnosti v rozšířené unii pro období 2007-2013.
Zpráva navazuje na návrh rozpočtu EU z minulého týdne, který předpokládá výdaje na politiku soudržnosti ve výši 336 miliard eur a obsahuje konkrétní doporučení ohledně využití těchto prostředků v zájmu vyrovnání ekonomických rozdílů mezi členskými zeměmi a jednotlivými regiony a dosažení rychlejšího růstu a udržitelnějšího rozvoje. Zpráva zahájí diskusi uvnitř i vně evropských institucí o této důležité oblasti unijní politiky.
Komisař pro regionální politiku a institucionální reformu Michael Barnier při prezentaci zprávy uvedl: „Před Unií stojí v nadcházejícím období mnoho výzev: nástup nových technologií, zrychlující se trend hospodářských změn, imigrace do našich měst z vně EU. Mimoto jsme se v posledních letech potýkali se slabou ekonomickou výkonností. Evropa musí na tuto situaci reagovat. Musíme zapojit všechny regiony a občany do produkování bohatství. A přesně to je podstata tohoto návrhu: snížení rozdílů za účelem dosažení rychlejšího růstu. Růst a soudržnost jsou dvě strany téže mince.“
Barnier dále dodal: „Stojíme před mezníky ve vývoji Evropské unie, před opětovným sjednocením kontinentu. Tím se však podstatně prohloubí rozdíly mezi bohatými a chudými. Pomoc nejchudším oblastem bude hlavní prioritou příští generace evropských programů pomoci. Ačkoli se nejvíce nejchudších oblastí nachází v nových členských státech, musíme stále pomáhat těm oblastem ve stávajících patnácti zemích, kde proces dorovnání úrovně ještě nebyl dokončen, ale i jiným upadajícím městským a průmyslovým zónám a oblastem, které jsou znevýhodněné přírodními podmínkami a kde přetrvávají vážné hospodářské a sociální problémy.“
V návaznosti na návrh rozpočtu pro období 2007 až 2013 předložený Komisí a ve snaze připravit půdu pro návrh nového legislativního rámce pro strukturální fondy v průběhu tohoto roku, Třetí zpráva o hospodářské a sociální soudržnosti vytyčuje základní ukazatele a návrhy reforem politiky soudržnosti pro rozšířenou Unii. Zpráva má čtyři části:
Soudržnost, konkurenceschopnost, zaměstnanost a růst – situace a trendy: Analýza ukazuje, že se rozdíly mezi výší příjmů a mírou nezaměstnanosti v Evropské unii za posledních deset let postupně snižovaly, zvláště od poloviny 90. let. Stále však existují významné rozdíly mezi nejchudšími a nejpostiženějšími oblastmi a zbytkem Unie. Náprava si vyžádá dlouhodobé úsilí.
Dopad národních politik členských zemí na soudržnost: Veřejné výdaje v členských zemích dosahují v průměru 47 % HDP, podstatně více než rozpočet Evropské unie, který činí pouze více než 1 % HDP celé EU, z čehož méně než polovina je vynakládána na politiku soudržnosti. Členské země mají největší zodpovědnost za poskytování základních služeb a dávek. Ačkoli je rozsah politiky soudržnosti EU poměrně malý v porovnání s veřejnými zdroji na národní úrovni, hraje klíčovou úlohu při odstraňování nerovností, protože se soustředí na investice a na méně rozvinuté oblasti.
Dopad politik společenství: konkurenceschopnost a soudržnost. Jednotlivé oblasti politiky Společenství – životní prostředí, vnitřní trh, zemědělství, konkurence a veřejná podpora – mohou zvýšit účinnost politiky soudržnosti, například jednoznačným zohledněním ekonomických, sociálních a územních podmínek. Zpráva ukazuje, že k tomu dochází stále větší měrou. Projevuje se to ve větším důrazu na rozvoj venkova v rámci jednotné zemědělské politiky, přikládání větší důležitosti poskytování služeb ve veřejném zájmu v síťových odvětvích atd. „Dnešní zpráva také vyzdvihuje důležitost úlohy, kterou by politika soudržnosti měla hrát v nadcházejícím období v nové a jednoduší politice rozvoje venkova“, uvedl Franz Fischler, Komisař pro zemědělství, rozvoj venkova a rybolov.
Dopad a přidaná hodnota strukturálních politik: Evropské programy přímo pomáhají sbližování úrovně jednotlivých regionů a míry zaměstnanosti. Například v období 2000–2006 v dochází v rámci této politiky k cca 3% navýšení kapitálu ve Španělsku, až 9 % v Řecku a Portugalsku, 7 % v Italském kraji Mezzogiorno a 4 % na území bývalého východního Německa. Výsledkem je podstatné snížení rozdílů mezi klíčovými sektory, například dopravy, kdy nejchudší členské země nyní rozsahem silniční sítě mírně předčí zbytek Unie.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 19.02.2004 08:36




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka