Konference řešila: Co všechno byste chtěli vědět o EHMK?

Co všechno jste chtěli vědět o Evropských hlavních městech kultury? Zeptali jste se v Plzni na konferenci při příležitosti Dne Evropy. Ve dnech 9. a 10. května 2011 se v Plzni, kandidátském městě na titul Evropské hlavní město kultury 2015 (dále EHMK), sešlo přes 200 účastníků, z toho několik d...

Cílená propagace v Plzni

Co všechno jste chtěli vědět o Evropských hlavních městech kultury? Zeptali jste se v Plzni na konferenci při příležitosti Dne Evropy.
Ve dnech 9. a 10. května 2011 se v Plzni, kandidátském městě na titul Evropské hlavní město kultury 2015 (dále EHMK), sešlo přes 200 účastníků, z toho několik desítek zahraničních hostů, na konferenci při příležitosti Dne Evropy na téma Co všechno byste chtěli vědět o EHMK? Účastníci diskutovali o tom, co může titul městu přinést, zdůrazňovali jeho komplexní a dlouhodobý přínos pro město, měli jedinečnou možnost srovnávat a sdílet své zkušenosti.
Společnosti Plzeň 2015, o.p.s. se podařilo již v raném stádiu příprav projektu zaujmout nejen zkušené lídry již realizovaných projektů (norského Stavangeru 2008, rakouského Lince 2009, německého Porůří 2010 a maďarské Pécse 2010), ale také těch, kteří se na projekt teprve připravují (slovenské Košice 2013 nebo partnerský belgický Mons 2015), či o titul usilují (Španělsko pro rok 2016, Dánsko 2017, Nizozemí 2018), ale i zástupců politické reprezentace a Evropské komise a kteří přijeli diskutovat a předávat si zkušenosti. Pracovní charakter konference dal možnost porovnávat zkušenosti ve čtyřech pracovních skupinách: veřejná správa a politická reprezentace, komunikace a média, podnikatelský a neziskový sektor.
Jak vyplynulo z debat na konferenci, nyní se v rámci Evropy rýsuje třetí etapa ve vnímání významu projektu EHMK. Původním cílem bylo upozornit na kulturu a její význam, druhá souvisela se strukturálními fondy EU a vstupem postkomunistických zemí do EU, byl kladen důraz na revitalizaci a modernizaci městské kulturní infrastruktury a profesionalizaci kultury ve městě. Nyní jsme na prahu třetí etapy, která je nadále příležitostí pro restrukturalizaci městské kultury, ale jejíž ambicí je také spoluúčast na hledání řešení celospolečenských problémů. Podle ředitele projektu Plzeň 2015 o.p.s. Milana Svobody nyní „před Plzní stojí rozhodnutí, do které úrovně projektu se město zapojí.“
Jedním z hlavních témat byla spolupráce týmu s politickou reprezentací a veřejnou správou. Plzeňský primátor Martin Baxa, který zdůrazňuje dlouhodobý dopad projektu na město, k tomu dodává: „Chápeme, a jsem rád, že v tom jsme zajedno s celým realizačním týmem, že rokem 2015 nic nekončí, naopak, kromě vyvrcholení právě započatého procesu je tento rok i rokem startovacím na cestě k dlouholeté proměně města směrem k městu modernímu, hrdému, kreativnímu, vzdělanému, vybavenému infrastrukturou odpovídající 21. století, k městu tolerantnímu, přátelskému, otevřenému a široce známému, a to nejen kvůli pivu, které ovšem neodmyslitelně k Plzni patří“.
Projekt je velkou příležitostí prezentace nejen pro město a region, ale i pro celou Českou republiku, je jakýmsi kulturním předsednictvím. Plzeň chce také inspirovat ostatní města, která se zajímají o koncept kreativních měst. „Největším bohatstvím Plzně a regionu jsou lidé“, shrnuje diskusi neziskového sektoru Yvona Kreuzmannová, umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015. Důvěra v občanskou společnost a její podpora, správná komunikace, nadšení a hrdost občanů jsou zjevnou podmínkou úspěchu. Titul EHMK Plzeň oficiálně získá 19. května 2011, kdy ho má schválit Rada ministrů kultury EU.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 12.05.2011 10:06



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka