Kovohutě Rokycany použijí zisk na úhradu ztrát

Loňský zisk 51,2 milionu korun použijí Kovohutě Rokycany na úhradu ztrát minulých let. Rozhodla o tom dnešní valná hromada. Významný český výrobce polotovarů z mědi, zinku a jejich slitin loni utržil 456 milionů korun, přitom o rok dříve prodal zboží za 294 milionů korun. Na tomto nárůstu se podepsalo razantní zdražení barevných kovů.

Cílená propagace v Plzni

Loňský zisk 51,2 milionu korun použijí Kovohutě Rokycany na úhradu ztrát minulých let. Rozhodla o tom dnešní valná hromada. Významný český výrobce polotovarů z mědi, zinku a jejich slitin loni utržil 456 milionů korun, přitom o rok dříve prodal zboží za 294 milionů korun. Na tomto nárůstu se podepsalo razantní zdražení barevných kovů. Řekl to Miloš Tuček, generální ředitel podniku, jehož čistý zisk v roce 2005 činil 14,2 milionu korun.
"Objem výroby jsme meziročně zvýšili o tři procenta více než 2900 tun polotovarů," dodal šéf firmy. Podle něj se ceny nakupovaných kovů podílejí na tržbách podniku ze 65 procent. Během dvou let se zvýšily na dvojnásobek, ale nyní se, zejména u mědi, zastavily.
Ceny už nemohou dále růst, řekl Tuček. Výrobci testují náhrady levnějšími materiály. Zbrojaři například vydávají velké peníze na výzkum a zkoušejí místo mosazných nábojnic výrazně levnější ocelové. Kvůli nebývale vysokým cenám barevných kovů musí mít firma v oběhu výrazně více peněz a zvyšují se jí pohledávky.
Podnik meziročně zvýšil vývoz ze 40 na loňských 50 procent tržeb. "Výrazně jsme posílili v Rusku," řekl Tuček. Rusko se tak s Tchaj-wanem a Jižní Koreou dělí o druhou až třetí exportní příčku. První je stále Německo odebírající celý sortiment, tedy tyče, trubky a dráty z různých slitin. Do asijských zemí a Ruska proudí polotovary z niklu a niklových slitin.
Kovohutě Rokycany se 158 lidmi letos plánují tržby 450 až 500 milionů Kč a sedmimilionový zisk. "Chceme investovat 15 milionů korun do technologie a oprav," uvedl Tuček. Letošní investice byly poloviční, zejména do rekonstrukce vakuové pece a do budov.
Export se daří hlavně díky výrobě malých sérií. Výhoda podniku už není tolik v levnější pracovní síle, ale v tom, že má uzavřený výrobní okruh - pec, tažírnu i válcovnu - a umí materiály speciálního chemického složení a mechanických vlastností. Na českém trhu, kde je zájem o bronzové a mosazné dráty a tyče, těží firma z elektrotechnického a automobilového průmyslu.
Podnik by potřeboval okamžitě deset lidí. Zájem mají o valcíře a hutníky, ale kvůli katastrofálnímu nedostatku těchto profesí, které se už údajně nevyučují, přijme libovolné strojní dělníky.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 02.05.2007 16:12



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka