Kraj má hustou síť sběru elektroodpadu

Plzeňský kraj má z celé České republiky nejhustší síť sběrných míst elektroodpadu. Region je nyní rovnoměrně pokryt 41 sběrnými dvory, dalších 150 obcí má na odběr vysloužilých přístrojů na elektřinu i baterie smlouvy se svozovými firmami v rámci ambulantních svozů ostatního odpadu.

Jarní servisní akce AUTO CB

Plzeňský kraj má z celé České republiky nejhustší síť sběrných míst elektroodpadu. Region je nyní rovnoměrně pokryt 41 sběrnými dvory, dalších 150 obcí má na odběr vysloužilých přístrojů na elektřinu i baterie smlouvy se svozovými firmami v rámci ambulantních svozů ostatního odpadu. Řekla to Lenka Šlajsová z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje (RRA), která pro organizátory zpětného sběru smlouvy s obcemi pomáhala uzavírat a koordinuje sběr odpadu a stavbu sběrných dvorů v regionu.
Tereza Ulverová, zástupkyně největšího odběratele tzv. elektrošrotu, firmy Elektrowin, informace agentury potvrdila. "RRA provádí dlouhodobě velkou osvětu u všech obcí," vysvětlila. Má s nimi velmi dobrý kontakt díky tomu, že v kraji organizovala úspěšný několikaletý sběr lednic podporovaný dotacemi Státního fondu životního prostředí. Elektrowin zajišťuje právě zpětný odběr chladicích a mrazící zařízení, dále praček, myček, rychlovarných konvic a elektrických nástrojů a nářadí.
"Základní síť v Plzeňském kraji je velmi dobře nastavená," uvedla Ulverová. Podle Šlajsové má většina obcí smlouvy také s Asekolem, který sbírá hlavně televizory, ale také monitory, videa a elektrické hračky a s Ekolampem, jenž má licenci ministerstva životního prostředí na sběr osvětlovacích zařízení. "Děláme obcím společnou nabídku, abychom jim to zjednodušili," uvedla Ulverová. Každá z firem má ale jiného akcionáře.
Sběrové firmy berou výrobky zdarma, ale jen kompletní. Obcím daly seznam částí, které musejí obsahovat. "Musí tam být alespoň základní prvky - hnací a hnaná část a plášť," uvedla zástupkyně Elektrowinu. Pokud chybí v lednici například kompresor, platí likvidaci obec.
Zpětně odebíraný elektrošrot, který má charakter výrobku, není odpadem. Stává se jím až v případě, kdy chybí například cívky z televizorů nebo motory z lednic. Každá obec si podle Ulverové musí ohlídat, aby se jí ze dvora zpeněžitelné součásti neztrácely. Pokud zmizí například měděné trubičky, z lednic uniká freon, který způsobuje problémy nejen obci.
"Osm moderních sběrných dvorů, které nyní pomáháme obcím budovat za peníze EU, už má kamerové systémy," uvedl Marek Sýkora z RRA.
Elektroodpad musejí podle zákona od 13. srpna 2005 odebírat zpět všichni výrobci a dovozci spotřebičů. ČR musí podle evropské směrnice do konce roku 2008 vybrat nejméně čtyři kilogramy elektroodpadu na jednoho obyvatele ročně, tedy zhruba 40.000 tun. Elektrowin by měl letos odebrat na jednoho obyvatele zhruba jeden kilogram, příští rok 2,1 kilogramu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 13.08.2006 18:22



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka