Kraj má nejvíce sběrných dvorů

Plzeňský kraj má největší koncentraci sběrných dvorů odpadů na obyvatele ze všech regionů v Česku. Po dnešním otevření osmi dalších jich má 54 na 550.000 lidí.

Jarní servisní akce AUTO CB

Plzeňský kraj má největší koncentraci sběrných dvorů odpadů na obyvatele ze všech regionů v Česku. Po dnešním otevření osmi dalších jich má 54 na 550.000 lidí. Jejich počet ještě výrazně vzroste. Řekl to Roman Tvrzník, šéf Elektrowinu, který zajišťuje zpětný odběr 70 procent elektroodpadu.
Pro obce, svozové firmy i podniky zabývající se likvidací a zpětným odběrem je to podle něj nejúčinnější způsob nakládání s veškerým odpadem.
Zájem o dvory v ČR roste. Chtějí je i menší obce, které si doposud musejí objednávat pravidelné svozy nebezpečného, stavebního a biologického odpadu. "V plánovacím období 2007 až 2013 by mělo jít do odpadového hospodářství zhruba pětkrát víc evropských peněz než v dobíhajících dvou letech," řekla vedoucí odboru Státního fondu životního prostředí Jana Poláková.
Od poloviny roku 2007 se mohou obce hlásit o evropské a státní dotace z Operačního programu Životního prostředí. Dosud získávaly peníze z evropského programu Infrastruktura. Do jeho všech tří výzev se přihlásilo 54 žadatelů. Nejčastěji chtěli dotace právě na sběrné dvory.
Prvenství Plzeňského kraje je podle Tvrzníka dáno tím, že v regionu funguje Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje (RRA), která koordinuje sběr odpadu v regionu, což podobné agentury v ČR nedělají.
"Indikujeme zájem dalších měst a obcí o sběrné dvory," uvedl její zástupce Marek Sýkora. RRA jim radí, aby okamžitě začaly s přípravou projektu do fáze územního rozhodnutí, aby rychle dosáhly na dotace z EU.
V Plzeňském kraji se dnes lidem otevřelo osm dvorů pro 70.000 obyvatel v pěti okresech. Investici za 21 milionů korun podpořila třemi čtvrtinami EU. Místa pro sběr všech druhů odpadu včetně autovraků otevřela Bělá nad Radbuzou, Horní Bříza, Třemošná, Nýrsko, Spálené Poříčí, Zbiroh, Štěnovice a Strašice. "Jde o zatím největší dokončený projekt. Celkově je jich uzavřeno 11," řekla Poláková. Podobný má mikroregion Svitavsko. Největší komplexní odpadový areál za 190 milionů korun vzniká na Vsetínsku.
Zájem o sběrné dvory, podpořené penězi EU, bude v letech 2007 až 2013 výrazně vyšší. Podle Luďka Königsmarka z firmy EKO-KOM, která v Česku organizuje třídění odpadu, by mělo být v Plzeňském kraji moderních sběrných míst daleko víc. Nejvíce jich je na Tachovsku, které začalo s jejich budováním před sedmi lety a má jich dostatek. Nejhůře je na tom Klatovsko. Měly by také začít sbírat bioodpad. Nové dvory ho přijímají.
"Když jsou stále černé skládky, je vidět, že sběrných dvorů je málo," řekl Zdeněk Jung, ředitel Ekoseparu Nýřany, firmy zabývající se sběrem a likvidací odpadu. Ideálním místem pro sběr odpadu jsou právě dvory.
Podle Sýkory jsou jedním z prioritních a pilotních projektů plánu odpadového hospodářství kraje (POH). Navrhuje, aby legální a dostatečně vybavený sběrný dvůr odpadů byl v každé obci s více než 2000 lidmi. Podle Polákové vyhodnotí všechny kraje své POH, schvalované před rokem až dvěma, letos na podzim. "Předpokládáme, že to nedopadne dobře," uvedla.
Dnes otevřený dvůr ve Zbirohu na Rokycansku bude sloužit pro 10.000 obyvatel spádové oblasti. Je v provozu každý den včetně soboty. "Dosud byl ve městě sběr odpadů dvakrát ročně," uvedl starosta Jiří Pražský.
Plzeňský kraj se letos dostal na první místo v třídění komunálního odpadu z celé ČR. Poprvé předstihl Prahu, což je obrovský úspěch, uvedla Lenka Šlajsová z RRA. V minulých letech byl region druhý až pátý. V kraji už se do systému třídění EKO-KOM zapojilo 460 z 501 obcí, přes 98 procent lidí.




Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 15.10.2006 15:27



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka