Kraj musí zvýšit počet vzdělaných techniků

Pokud Plzeňský kraj velmi rychle zvýší počet středoškoláků a studentů technických vysokých škol, budou investice amerických firem do regionu pokračovat a nebude hrozit odliv současných kapacit do levnějších zemí typu Rumunska.

Cílená propagace v Plzni

Pokud Plzeňský kraj velmi rychle zvýší počet středoškoláků a studentů technických vysokých škol, budou investice amerických firem do regionu pokračovat a nebude hrozit odliv současných kapacit do levnějších zemí typu Rumunska. Kraj musí výrazně zvýšit počty vzdělaných lidí zejména ve strojírenství, které je dlouhodobě jeho největší devizou. Novinářům to v Plzni řekli americký velvyslanec William Cabaniss a výkonný ředitel Americké obchodní komory v ČR Weston Stacey.
"Zatímco v ČR počty přijímaných i absolventů škol stagnují, v ostatních evropských zemích je tato křivka strmější," uvedl ambasador. ČR by podle obou amerických reprezentantů měla více investovat do vzdělávání.
Schopnost regionu přijímat nové strojírenské kapacity už není moc velká. "Velmi se chceme společně zabývat tím, jak tuto kapacitu zvýšit," uvedl Stacey. Mají-li firmy růst a neohlížet se po jiném regionu, musí se také zvyšovat počty vzdělaných lidí v oboru. Důležitější než příchod nových zaměstnavatelů je zachování a rozvoj současných investic.
Kraj zřídil v areálu plzeňské Škodovky Centrum praktického vyučování strojařů s kapacitou až 500 učňů ročně. "V září by mělo začít plně fungovat pod střední průmyslovou školou strojnickou. Bude mít moderní zařízení a je určeno pro všechny technické školy v kraji," řekl hejtman Petr Zimmermann. Klíčem k tomu, je kvalitní školství a kraj chce technické vzdělání posílit.
O dalších možnostech vzdělávání budou dnes v podvečer zástupci USA, kraje i města jednat s vedením Západočeské univerzity. "Chceme nutně rozšířit počty studentů i absolventů ve strojírenských oborech," uvedl Cabaniss.
Na otázku ČTK, zda nechce Plzeň, veřejně deklarovaná jako nejvíce proamerické město z ČR, zřídit americké gymnázium, uvedl hejtman i primátor Miroslav Kalous, že zatím o něj neprojevil zájem žádný zřizovatel.
Podle hejtmana působí nyní v kraji 39 firem vlastněných Američany nebo s americkou účastí, což je vysoké číslo. Podle hrubého odhadu zaměstnávají několik tisíc lidí. O dalších investorech z USA, kteří by se do regionu chystali, Cabaniss ani Stacey neví. Podle hejtmana udělá kraj maximum, aby Američané zůstali třetími největšími investory v ČR. K tomu musí ale klesnout náklady na pracovní sílu, zejména míra zdanění a povinných sociálních a zdravotních odvodů, uvedl hejtman.
Velmi úspěšnou je podle amerických zástupců společnost Lear, jejíž 550 lidí vyrábí v Přešticích na Plzeňsku součásti pro světové automobilky. Právě její zaměstnance na všech úrovních označil Stacey jako velmi progresivní, neboť jsou kromě angličtiny schopni hovořit také německy. "Americké firmy do tohoto regionu přicházejí právě proto, že chtějí vyvážet do Německa," zdůvodnil ředitel obchodní komory.
Kromě Learu působí v Plzni ještě s necelými dvěma stovkami zaměstnanců firma Precision Castparts, která se zabývá speciálním obráběním kovů. V nedalekém Chrástu má výrobnu kompresorů americký Ingersoll-Rand a v Plzni ještě reprezentanti USA ocenili základní Školu Martina Luthera.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 22.08.2006 15:22



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka