Kraj úspěšně shání investory do průmyslových zón

Plzeňský kraj patří už více než deset let mezi nejúspěšnější regiony ve shánění investorů a budování průmyslových zón. V kraji je nyní téměř 500 hektarů rozvojových ploch pro průmysl s dvoutřetinovou obsazeností, další se připravují. Nejrychleji rostoucí průmyslovou zónou v regionu je CTPark Bor. Do roku 2009 by měl zvětšit rozlohu z 80 na 180 hektarů.

Jarní servisní akce AUTO CB

Plzeňský kraj patří už více než deset let mezi nejúspěšnější regiony ve shánění investorů a budování průmyslových zón. V kraji je nyní téměř 500 hektarů rozvojových ploch pro průmysl s dvoutřetinovou obsazeností, další se připravují. Nejrychleji rostoucí průmyslovou zónou v regionu je CTPark Bor. Do roku 2009 by měl zvětšit rozlohu z 80 na 180 hektarů. Atraktivními pro investory se stávají také nové průmyslové oblasti v Domažlicích, Klatovech, Poběžovicích. První firma už také vstoupila do nové zóny Pilsen West, která roste na severním Plzeňsku a má se rozrůst až na 250 hektarů.
Největší průmyslové zóny jsou v Plzni. Sto třicet hektarů Borských polí, kam první investor vstoupil v roce 1995, je zaplněno. V asi 45 firmách pracuje přes 12.000 lidí, z toho polovina zahraničních dělníků. Zóna zatím nezaznamenala odchod žádné větší ani střední firmy.
Vedle městských Borských polí je z více než poloviny naplněn soukromý CTPark Plzeň. "Do konce roku tam má pracovat 1500 lidí, do roku 2009 stoupne počet na 2500," řekl mluvčí developerské firmy CTP Invest Jiří Hořčica. Firma tam dlouhodobě pronajímá haly silným zahraničním koncernům, hlavně z oboru logistiky a materiálového a elektronického výzkumu.
Po deseti letech boomu montážních továren s jednoduchou výrobou chce plzeňská radnice do města lákat pouze firmy, které se zabývají činnostmi s vysokou přidanou hodnotou, zejména s vlastním vývojem a výzkumem. Město schválilo takzvanou lokalizaci investorů v oboru znalostní ekonomiky. Vybralo čtyři lokality s plochou zhruba 65 hektarů, kam je chce umístit. Jde o takzvaný Zelený trojúhelník vedle Borských polí, kasárna Světovar na Slovanech, bývalou výtopnu v Těšínské ulici na Doubravce a pozemek u Fakultní nemocnice na Lochotíně. V zónách mají vznikat výzkumná a vývojová střediska, expertní a řešitelská pracoviště.
"Preferován je materiálový výzkum a nanotechnologie, vývoj nástrojů a přístrojů, kybernetika a umělá inteligence, farmacie a genetika," uvedl náměstek primátora Vladimír Duchek. Radnice investory podpoří cenou pozemků, budováním infrastruktury a rychlejším schvalovacím režimem.
Nejrychleji rostoucím průmyslovým parkem v regionu je nyní podle Hořčici CTPark Bor s 80 hektary, kde bude ještě letos stát sedm hal. O dalších 100 hektarů se park rozšíří do roku 2009. Nyní tam pracuje 700 lidí, do konce roku 2009 jich má být tři a půl násobek.
Mezi dálnicí D5, Nýřany a Zbůchem na severním Plzeňsku začala vznikat zóna Pilsen West, která se má rozrůst až na 250 hektarů. V obří zóně, o níž se mluví už deset let, ale jejíž start posunuly archeologické nálezy, najde práci několik tisíc lidí. Soukromý developer, firma CEFTA, zatím připravuje prvních 32 hektarů, kam už vstoupila automobilka DAF. Do konce roku tam otevře servisní a prodejní středisko.
Zhruba čtyřicetihektarová zóna vzniká také u Štěnovic u Plzně. Pět nájemních hal chce vybudovat americká developerská společnost ProLogis, která vlastní distribuční centra po celém světě. Firma začala stavět na 18 hektarech první tři haly pro 200 lidí a jedná o koupi dalších 17 hektarů.
Začátkem roku otevřeli první průmyslovou zónu v Domažlicích. Na deseti hektarech staví haly první tři investoři. Koncem roku tam začne vyrábět kuchyňské potřeby německý WMF. Jedenáctitisícové město dále připravuje 15 až 20 hektarů průmyslových ploch na východě ve směru na Klatovy.
Po 14 letech snažení získaly letos Klatovy třiadvacetihektarové bývalé armádní cvičiště za 17,5 milionu Kč pro průmyslovou zónu. Lokalita pod Borem čeká na dokončení kanalizace a vodovodů.
Tři stovky lidí najdou práci v osmnáctihektarové zóně v Poběžovicích na Domažlicku. V ní je zatím jedna firma, pražský výrobce nákladních návěsů Hesti s 35 lidmi. Podnik funguje už dva roky, příchod dalších investorů závisí na vybudování nové silnice, kterou postaví za 115 milionů Kč kraj. Komunikace hrazená z EU z centra Poběžovic odvede nákladní dopravu.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 06.10.2007 17:48



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka