Kreuziger má první vítězství mezi profesionály

Plzeňský cyklista Roman Kreuziger vybojoval první vítězství v profesionálním pelotonu. Dvacetiletý jezdec stáje Liquigas vyhrál druhou etapu závodu první kategorie Settimana Lombarda a oblékl se do žlutého trikotu celkově vedoucího jezdce.

V cílovém městě Vertova, kde byl také start, protnul Kreuziger pásku po 146 kilometrech s dvousekundovým náskokem před Italem Giuseppem Palumbem a Rusem Alexandrem Jefimkinem. "Nastoupil jsem asi 1200 metrů před cílem. Ohlédl jsem se až tři stovky metrů před páskou a to jsem už věřil, že zvítězím," řekl bezprostředně po dojezdu dvacetiletý Kreuziger, který byl blízko k profesionálnímu vítězství už v březnovém prologu závodu Paříž - Nice, kde skončil těsně druhý za Britem Millarem.

Včera měl nejvíce sil ve skupině zhruba pětadvaceti jezdců, kteří zůstali v čele závodu po náročném stoupání dvacet kilometrů před cílem. "Byl to momentální impulz," řekl Kreuziger. "Je vidět, že dobře trénuju. Po úspěších mezi juniory o mně dva roky po přechodu mezi muže nebylo moc slyšet, ale a teď už se ukazuje, že můžu uspět i v těch nejnáročnějších závodech," pokračoval juniorský světový šampion z roku 2004 z italské Verony.

Dnes je na programu královská etapa s pěti vrchařskými prémiemi. "Když v ní udržím trikot vedoucího jezdce, tak to bude skvělé. Myslím, že právě tam se rozhodne. V závěru je prudký a dlouhý kopec," dodal Kreuziger.

Výsledky - 2. etapa (146 km):

1. Kreuziger (ČR) 3:48:52, 2. Palumbo (It.), 3. Jefimkin (Rus.), 4. Ascani (It.), 5. Eibegger (Rak.).