Krymské víno značky Massandra můžete ochutnat v Plzni!

V nově otevřené plzeňské vinárně „Ptačí hnízdo“ v Bendově ulici, máte možnost seznámit se s krymským vinařstvím „Massandra“ a poznat vína, která budete chtít vychutnat znovu a znovu. Archivní láhev z roku 1775 za 50.000 dolarů! Vinotéka archivních vín "Massandra" (...

Cílená propagace v Plzni

V nově otevřené plzeňské vinárně „Ptačí hnízdo“ v Bendově ulici, máte možnost seznámit se s krymským vinařstvím „Massandra“ a poznat vína, která budete chtít vychutnat znovu a znovu.

Archivní láhev z roku 1775 za 50.000 dolarů!

Vinotéka archivních vín "Massandra" (Enoteka) je největší kolekci vína na světě. Obsahuje asi milion lahví a je zapsaná v Guinessově knize rekordů. Základy kolekce byly položeny princem Golicynem v XIX století. V současné době je sbírka vín každoročně doplňována. Nejstarším vínem kolekce je Sherry de la Frontera z roku 1775, jehož jedna láhev byla vydražena na aukci Sotheby’s za 50.000 dolarů (USD).

Přijďte ochutnat víno Masandra do Ptačího hnízda v Plzni!

V sortimentu plzeňské vinotéky Ptačí hnízdo najdete vína typu Sherry a Madeira, která jsou vyráběna podle původních technologií jejích „vynálezců“ ze Španělska; červené a bílé víno portského typu (oblíbené víno ruské carské rodiny Romanových); mešní víno Kagor; dezertní a likérová vína, která se vyrábí pouze na krymském pobřeží: červené Bastardo a Černý doktor z domovských tatarských odrůd, bílé Sedmé nebe prince Golicyna, Pinot-Gris Aj-Danil, Kokour Surozh; čtyři druhy Muškátů – Muškát bílý, Muškát bílý jižního pobřeží, Muškát růžový a král muškátů – Muškát bílý červeného kamene. Hroznové víno pro tento muškát se pěstuje na vinici u skály Červený kámen nedaleko vesnice Gurzuf a má unikátní chuť, kterou získává pouze v této lokalitě.

Je to víno, které má nejvíce ocenění ve světě – na mezinárodních výstavách získalo 22 zlatých medailí, 1 stříbrnou, 3 poháry Grand Prix a 1 Super Grand Prix, na světových soutěžích bylo dvakrát vyhlášené jako nejlepší víno na světě.

Všechna tato vína mate možnost ochutnat na našich řízených degustacích a zároveň se dozvědět něco o historii a příběhu jednotlivých vín.

Přijďte ochutnat! Otevírací doba Ptačího hnízda:

PONDĚLÍ - SOBOTA
od 11:00 hodin do 23:00 hodin

Bendova 12 (vchod je z ulice Kardinála Berana), Plzeň, 301 00
Telefon: +420 377 227 684
E-mail: market.mo@seznam.cz
Web: www.ptacihnizdo.cz
FACEBOOK: www.facebook.com/ptacihnizdo

Historie lahodného vína

Historie vinařství na Krymu začíná v dávné minulosti před naším letopočtem. Již 600 let př.n.l. obyvatelé Chersonesusu vyráběli víno a prodávali ho Skythům a Taurům. Ve středověku byl jih Krymu ovládán Byzantskou říší, a díky Řekům a Janovům bylo vinařství na velmi vysoké úrovni. Obsazení Krymu Turky vedlo k poklesu vinařství – vesnice byly částečně opuštěné, vinice byly v zanedbaném stavu. Až časem všechno začali dávat do pořádku křesťané a Tataři.

V roce 1783 byl Krym připojen k Ruské říši a princ G.Potěmkin všelijak podporoval vývoj vinařství na jižním pobřeží Krymu.

Název „Massandra“ někteří vědci překládají jako „válečná osada“ (Mars – bůh války a antropos – člověk). Jiní tohle slovo překládají jako „ nevyhovující země“.

Od roku 1826 patřila vesnice Massandra rodině Voroncových a od té doby začal hrabě Voroncov aktivně rozvíjet pěstovaní a výrobu vína v této oblasti. Na jeho statku se vyráběla vína: Tokaj, Bordo, Aleatiko, Tramin, Kokur, Orlean, Risling, Šasla, Sotern, Oporto červené, Muškát, Malaga a jiné. Vína se prodávala do Moskvy, Petrohradu, Charkova, Dněpropetrovsku, Sevastopolu a jiných měst. Zároveň založil hrabě Voroncov první sklepy pro skladování a zrání vína.

Po smrti Voroncova Massandru koupila Správa majetku carské rodiny. V roce 1892 nabízí místo hlavního vinaře Krymu a Kavkazu majiteli známého vinařského statku „Nový Svět“ princi Lvu Golicynu.

Lev Sergejevič Golicyn se narodil v roce 1845. Studoval na Sorbonně, poté na Moskevské univerzitě, kde získal titul magistra římského práva. Vysokoškolské vzdělání, výborné schopnosti, znalost cizích jazyků a neomezené finanční možnosti mu dovolovaly vybrat si jakoukoliv činnost. Golicyn vybírá vinařství. Studuje vinařství Francie a jiných zemí, dobře se vyznal ve vinařství Ruska.

Golicyn kupuje statek „Nový Svět“ blízko vesnice Sudak a tam začíná pěstovat hrozno a vyrábět víno. Jeho pokusy jsou velice známé ale vlastní statek mu k tomu nestačí. Naplno svoje znalosti a umění nakonec uplatnil na carských statcích. Celý svůj život zasvětil princ Golicyn kvalitnímu vinařství Ruska.

Pro získaní velkého množství vysoce kvalitních vín doporučuje hlavní vinař L.S. Golicyn vybudovat centrální sklep pro skladování a zrání stolních a dezertních vín. Princ pověřil geologa a hydrologa N.A. Golovkinského, experta na jižní pobřeží, najít místo, kde by se dalo dosáhnout úrovně roční teploty v tunelech 12-14 stupňů (pro optimální zrání vysoce kvalitních vín). Místo pro výstavbu vinařského závodu, nad obcí Yalta, nebylo zvolené náhodou. Podmínky se ukázaly být ideální pro výrobu dezertních vín. A v roce 1894 byla poblíž Jalty na území dnešní vesnice "Massandra" zahájena a v roce 1897 dokončena stavba monumentálního suterénu na 250.000 decalitrů zrajícího vína v dubových sudech a lahvového oddělení na 1.000.000 lahví. Projekt Závodu byl navržen jedním z nejznámějších architektů Ruska – A.I .Dietrichem.

Jako středověký hrad stojí na okraji lesa podlouhlá stavba ze světle-šedého krymského kamene s věží uprostřed a několika branami z tepaného železa a klenutou horní částí. Ničivé zemětřesení na Krymu v roce 1927 tady nezanechalo ani stopu.Technické řešení podzemní části je unikátní. Sedm tunelů se odvíjí od spojovací chodby, a o patro níže se nachází archivní kolekce v osmi malých a jedné velké galerii.

Výroba vín „Massandra“

Výroba vín „Massandra“ se zakládá na klasické technologii vinařství, která vylučuje použití umělých přísad při výrobě.

Výroba vína se dělí na:

- primární vinařství: pěstování hroznů a výroba mladého vína
- sekundární vinařství: zrání v dubových sudech, různé technologické operace, stáčení, další zrání v lahvích u archivních vín.

Všechny suroviny na výrobu vína jsou přírodní a jsou vyrobené z hroznů vypěstovaných výhradně na vlastních vinicích na jižním pobřeží Krymu.

Po primárním zpracovaní ve družstvech se víno sváží do hlavního závodu Massandra, který je srdcem asociace, kde pokračuje jeho život, dokud se s něho nestane vysoce kvalitní a ceněný výrobek , který nese hrdý název - " Massandra ".

V současné době se ve sklepích hlavního závodu vyrábí dezertní a silná vína, kterými se pyšní "Massandra". Používají se k tomu čtyři sklepy: Horní, Střední, Spodní a Nový, které slouží jako místo "nabývaní mužnosti" vína.

Zrání archivních vín trvá minimálně 1,5 roku v dubových sudech s určitým teplotním režimem. Ke zrání se používají dubové sudy a sutě. Všechna vína zrají v závislosti na technologii v různých teplotních podmínkách a provádí se různé technologické operace.

Otevírací doba Ptačího hnízda:

PONDĚLÍ - SOBOTA
od 11:00 hodin do 23:00 hodin

Bendova 12 (vchod je z ulice Kardinála Berana), Plzeň, 301 00
Telefon: +420 377 227 684
E-mail: market.mo@seznam.cz
Web: www.ptacihnizdo.cz
FACEBOOK: www.facebook.com/ptacihnizdo


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ARCHIV ZPRÁV
14.02.2014 11:58




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka