Kurzy Arts Managementu v Plzni zahajují

Minulý týden začal zápis do druhého ročníku kurzů celoživotního vzdělávání Arts Management na Fakultě umění a designu ZČU v Plzni, který připravila společnost Plzeň 2015. Svým rozsahem ojedinělý vzdělávací program zajišťuje tým lektorů, tvořený profesionály z celé České republiky i Slovenska. Arts M...

Cílená propagace v Plzni

Minulý týden začal zápis do druhého ročníku kurzů celoživotního vzdělávání Arts Management na Fakultě umění a designu ZČU v Plzni, který připravila společnost Plzeň 2015. Svým rozsahem ojedinělý vzdělávací program zajišťuje tým lektorů, tvořený profesionály z celé České republiky i Slovenska. Arts Management je jedním z klíčových projektů společnosti Plzeň 2015, který si vyžádala kulturní veřejnost již v období kandidatury Plzně na titul Evropské hlavní město kultury.
Nabídku kurzů tvoří celá škála disciplín z oblasti kultury, přizpůsobených na míru pracovníkům kulturních organizací, neziskovek nebo úředníkům. Účastníci v nich budou moci diskutovat své projekty a podpořit je získáním nejnovějších teoretických poznatků i příkladů dobré praxe z tuzemska i zahraničí. Zájemci se mohou hlásit až do konce září, zápis do jednotlivých kurzů může být však ukončen dříve po naplnění kapacity. Díky rozšířené nabídce se může zapsat více než 200 zájemců. Studium začíná 1. listopadu 2013.

Cyklus zahrnuje jak manažerské, tak tvůrčí a inspirační kurzy. Cílem manažerských modulů je prohloubit manažerské dovednosti, potřebné k vedení kulturní organizace nebo projektu. „Být manažerem je vysněná pozice mnohých. Zatímco ale ve světě byznysu manažerů přebývá, v kulturní a neziskové sféře se jich dlouhodobě nedostává. To by měly změnit právě naše arts managementové kurzy, které jsou vzájemně provázané. Pokud se jich účastní celý tým nebo různí pracovníci téže organizace, mohou si je různě kombinovat a získat tak komplexní průpravu. Záměrem tvůrčích a inspiračních modulů je poukázat na mezipředmětové souvislosti a vazby a poskytnout účastníkům nové podněty a impulsy k jejich práci,“ objasňuje autorka konceptu a obsahu tohoto vzdělávacího programu Alexandra Brabcová ze společnosti Plzeň 2015. „Jedná se o nekomerční projekt, určený v zásadě všem, kdo se na vytváření kultury podílejí – manažerům z neziskových i příspěvkových organizací, pověřeným zástupcům samosprávy, administrátorům na straně veřejné správy, stejně jako učitelům, umělcům, organizátorům a animátorům kulturních projektů, i studentům,“ doplňuje Brabcová.

„Smyslem projektu Evropského hlavního města kultury 2015 je nejenom přijímat impulsy, ale rovněž je z Plzně vysílat do celé České republiky“,

uvádí ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Sulženko, jemuž tématika arts managementu není cizí z vlastní praxe na katedře pražské DAMU. „Mimořádně nás těší, že pozvání do našeho projektu přijaly takové osobnosti, jako například Eva Blažíčková z Duncan Centre, Rudolf Adler z katedry dokumentární tvorby FAMU, expert na tvůrčí psaní Zbyněk Fišer či vynikající odborník na orální historii Miroslav Vaněk z Akademie věd,“ dodává Sulženko.

Celkem 11 tematických modulů se bude odehrávat v průběhu akademického roku 2013/2014 od listopadu do července. Každý je tvořen deseti tréninkovými dny, dle potřeby rozdělenými na jednodenní či vícedenní semináře. Všechny moduly obsahují teoretickou průpravu, tvořivé dílny, práci v týmech na zadání, rozbory příkladů a umožňují účastníkům si v jejich rámci zpracovat vlastní projekt. „Na kvalitní projekty, které budou v souladu se záměry Evropského hlavního města kultury 2015, budou moci účastníci od společnosti Plzeň 2015 získat menší finanční příspěvek formou mikrograntů,“ slibuje Jiří Sulženko.

Do prvního ročníku studia v loňském roce se zapsalo 135 uchazečů. Kurz zaměřený na přípravu a organizaci projektů se setkal s takovým ohlasem, že bylo třeba ho otevřít pro dvě skupiny studujících. Ze závěrečného hodnocení po prvním roce studia vyznělo, že studium splnilo představy účastníků o celoživotním vzdělávání. Hodnotili nejenom úroveň lektorů, ale i možnost nasát zkušenosti lidí z jiného institucionálního prostředí, vnímat problémy z jejich perspektivy.

Garant projektu, šéf Fakulty umění a designu Západočeské univerzity Josef Mištera, dodává: „Zájem účastníků vracet se znovu v dalších letech do kurzů a znovu se setkávat v budově Ladislav Sutnar nás inspiroval k rozhodnutí uspořádat zde každý rok setkání absolventů Arts Managementu. A pro ty opravdu věrné absolventy, kteří absolvují v každém ze tří let alespoň jeden kurz, máme bonus v podobě slavnostní promoce, která proběhne na plzeňské radnici v létě roku 2015“.

Projekt je velkoryse podpořen z prostředků Ministerstva kultury ČR, proto jej společnost Plzeň 2015 nabízí zájemcům nejenom z Plzně a Plzeňského kraje, ale i z celé České republiky.

Další informace, podrobný nabídkový katalog spolu s pokyny ke studiu a přihlášku naleznou zájemci na adrese http://www.uud.zcu.cz/cz/707-arts-management .


Témata jednotlivých modulů Arts Managementu a jejich lektoři:

Manažerské moduly

* Projektový cyklus aneb od nápadu k realizaci

(Denisa Václavová; Vysoká škola uměleckoprůmyslová Praha, obor management umění; spoluzakladatelka Čtyři dny)

* Komunikace a PR pro neziskové a příspěvkové organizace v kultuře

* (Bára Procházková, šéfredaktorka měsíčníku Bel Mondo)

* Marketing kulturních organizací

(Radim Bačuvčík Univerzita T.Bati Zlín, fakulta multimediálních komunikací)

* Řízení a rozvoj NNO. Výměna zkušeností dobré praxe

( Dušan Ondrušek, PDCS Bratislava)

* Strategické plánování v přípravě kulturních projektů kulturních projektů

( Dušan Ondrušek, PDCS Bratislava)

* Minimum z kulturního turismu

(Šárka Tittelbachová, VŠO Praha katedra cestovního ruchu, VŠE Praha; Irena Tyslová, VŠE Praha, katedra Arts Managementu)



Tvůrčí a inspirační moduly

* Tvorba jako zkušenost - zkušenost jako tvorba

(Eva Blažíčková, Konzervatoř Duncan Centre Praha; Radek Marušák, Divadelní fakulta AMU Praha, katedra výchovné dramatiky; Markéta Pastorová, Národní ústav pro vzdělávání Praha;

Ak.mal. Nikola Čulík; Rudolf Adler, FAMU Praha, katedra dokumentární tvorby; Jiří Myslík, FAMU Praha, katedra kamery a Kabinet Obrazové techniky; a skladatelka Amálie Třebická Křepelková)

* Pátrání po místě – Expedice domů (Miroslav Vaněk, Akademie věd ČR, Centrum orální historie; Veronika Rodriguezová, MU v Brně, Pedagogická fakulta, katedra primární pedagogiky; Iva Dvořáková, Gymnázium a ZŠ Nové Strašecí; Alena Anna Kyselo, Regionální muzeum a galerie v Jičín; Zbyněk Fišer , MU v Brně Filozofická fakulta, Ústav české literatury a knihovnictví; Alexandra Brabcová, manažerka participace společnosti Plzeň 2015)

* 5 lekcí z animace kultury, kulturně-historického dědictví a umění

(Jiří Siosztrzonek, Slezská univerzita v Opavě, Institut tvůrčí fotografie; Marek Pokorný, bývalý ředitel Moravské galerie v Brně a publicista; Ladislav Kesner, MU v Brně, seminář dějin umění; Vojtěch Kouba, VŠE Praha, katedra Arts managementu; Pavel Štingl, filmový dokumentarista a tvůrce řady expozic)

* Výchova ke vztahu ke kulturnímu dědictví a umění

(Alexandra Brabcová, manažerka participace společnosti Plzeň 2015; Jaroslav Vančát, UK Praha, Fakulta humanitních studií a ZČU Plzeň, Pedagogická fakulta, Markéta Pastorová, Národní ústav pro vzdělávání Praha)

* Veřejný prostor jako jeviště, dějiště, bydliště, pracoviště a místo

(Petr Matoušek, UK Praha, klinika adiktologie; Ida Kaiserová, samostatně působící socioložka).


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 09.09.2013 07:19



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka