Ladislav Sutnar se stal čestným občanem Plzně

Světově uznávaný designer Ladislav Sutnar je čestným občanem města Plzně. Občanství mu bylo uděleno in memoriam na slavnostním zasedání Zastupitelstva města Plzně, kterého se účastnil jeho syn Radoslav Ladislav Sutnar s manželkou Elaine a další vzácní hosté, mezi nimiž nechyběl rada pro tiskové a ku...

Jarní servisní akce AUTO CB

Světově uznávaný designer Ladislav Sutnar je čestným občanem města Plzně. Občanství mu bylo uděleno in memoriam na slavnostním zasedání Zastupitelstva města Plzně, kterého se účastnil jeho syn Radoslav Ladislav Sutnar s manželkou Elaine a další vzácní hosté, mezi nimiž nechyběl rada pro tiskové a kulturní záležitosti Velvyslanectví Spojených států amerických v České republice Robert Zimmermann.
„Plzeň bývá často označována za město ležící poněkud stranou českého uměleckého nebo kulturního kvasu. A přece je městem, které dalo světu několik mimořádných uměleckých osobností, které se proslavily nejen v Česku, ale možná ještě výrazněji v zahraničí. Tak bychom mohli zmínit například Bohumíra Lindauera, který je dnes považován za zakladatele moderního výtvarného umění na Novém Zélandu, Václava Brožíka, snad nejznámějšího českého malíře v Evropě poslední čtvrtiny 19. století, a konečně Ladislava Sutnara, který svůj mimořádný talent prestižního designera nejprve rozvíjel v prvorepublikovém Masarykově Československu, ale podstatným způsobem zúročil především v Americe, kde se od roku 1939 natrvalo usadil.
Právě osobní příběh Ladislava Sutnara, který je dnes považován za jednoho ze zakladatelů moderního světového designu poválečné doby, ukazuje, jak je důležité si stále připomínat význam a odkaz takovýchto osobností,“ uvedl ve svém proslovu primátor Martin Baxa.

V laudatiu, jehož autorem byl Richard Frederick Drury, zástupce ředitele pro uměleckou činnost Ústavu umění a designu, zaznělo: „Pro Ladislava Sutnara měla umělecká tvorba smysl jen tehdy, kdy mohla změnit lidský život k lepšímu, kdy mohla vnést do společnosti pozitivní hodnoty, kdy mohla pomoci tomu, aby se člověk přehledně informoval na spletitých cestách velkoměstského žití. Promyšlenost, komunikativnost, ale i citová radost, jsou pojmy, které jsou Sutnarovi jako člověku a tvůrci bytostně vlastní a které neodmyslitelně doprovází jeho životní dílo.
Dnes si připomínáme nejen mezinárodně uznávané dílo Ladislava Sutnara, ale i jeho inspirativní odkaz, který nachází svou aktuální reflexi zde v Plzni na půdě Ústavu umění a designu Západočeské univerzity, který jako fakulta ponese jeho jméno a bude usilovat o naplňování jeho tvůrčích zásad. V nové budově, která se dnes slavnostně otevírá, bude mít Ladislav Sutnar svůj duševní domov. Spolu s programem událostí koncipovaných na jeho počest představuje dnešní den symbolické dovršení dlouhé cesty Ladislava Sutnara zpět ke svým kořenům. Ať jeho slova zní nejen v uších našich studentů: „Žij a uč se, dokud žiješ.“

Po převzetí Pamětního listu Radoslav Ladislav Sutnar prohlásil: „Nestává se často, aby se prorok vracel a byl uctíván. Ladislavu Sutnarovi se to stalo.“

Na slavnostní akt udělení čestného občanství navázalo odhalení bronzové pamětní desky na Sutnarově rodném domě v Dominikánské ulici 2, jejímž autorem je student Ústavu umění a designu Jakub Orava. Při této příležitosti Radoslav Ladislav Sutnar podle hesla svého otce „stručně a jasně“ řekl: „Nyní se jako rodina cítíme s Plzní více spojeni.“





The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
19.10.2012 08:22



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka