Lékaři dnes na Kozlu rokují o endosonografii

Sympozium věnované endosonografii a virtuální endoskopii se uskuteční dnes na zámku Kozel ve Štáhlavech u Plzně. Již druhý ročník tohoto sympozia připravilo Radiodiagnostické oddělení Fakultní nemocnice Plzeň sídlící na Borech.

Cílená propagace v Plzni

Sympozium věnované endosonografii a virtuální endoskopii se uskuteční dnes na zámku Kozel ve Štáhlavech u Plzně. Již druhý ročník tohoto sympozia připravilo Radiodiagnostické oddělení Fakultní nemocnice Plzeň sídlící na Borech. V rámci sympozia se představí mezi 130 přihlášenými účastníky se představí mezi 28 přednášejícími i lékaři Fakultní nemocnice Plzeň. Cílem sympozia je předat si zkušenosti týkající se možností vyšetření, práce s novými technikami a návaznosti na léčení.

Endosonografie je ultrazvuková Endoskopie je vyšetřovací metoda, která v posledních 15 letech zaznamenala mimořádně velký rozvoj. Spočívá v ultrazvukovém vyšetření uvnitř pacientova těla po zavedení speciální, tedy zavádění vyšetřovací sondy buď cestou do přirozených tělních otvorů pacientova těla, nebo během operacepři operaci, například při laparoskopickém výkonu. Tato zobrazovací metoda umožní získat obrazy běžným ultrazvukovým vyšetřením nedosažitelné, které jsou svým přínosem pro nemocného často nezastupitelné.

„Endoskopie se rozvíjí ve všech oborech medicíny, a proto spolupracujeme s mnoha pracovišti Fakultní nemocnice i s pracovišti mimo toto zařízení. Nejvýznamnější je například spolupráce s chirurgy, onkology, gynekology, gastroenterology, kardiology, a dalšími specialisty,“ říká MUDr. Zdeněk Chudáček, PhD., primář Radiodiagnostického oddělení FN Plzeň- Bory, který sympozium pořádá.
Endosonografie je v řadě případů naprosto nezastupitelnou metodou vyšetření. Navíc je možné kombinovat ji s biopsií (odběr vzorku tkáně pro vyhodnocení závažnosti např. nádorového onemocnění) nebo cílenou drenáží ( zavedení cévky do prostoru s nežádoucím nahromaděním tekutiny uvnitř těla), v srdci a cévách pak s řadou komplikovaných léčebných výkonů . Při některých endosonografických vyšetřeních je ultrazvuk nutné navádět fibroskopem ( optický přístroj pro vyšetření vnitřního povrchu dutého orgánu ). K dobré orientaci při endosonografickém vyšetření pomůže také předchozí vyšetření CT (počítačová tomografie) nebo MR (magnetická rezonance). nádorového onemocnění) a vyšetřením pomocí CT (počítačová tomografie), což umožní vyskládat velmi podrobný obraz vyšetřované oblasti. To je důležité pro co nejpřesnější zhodnocení nálezu a stanovení nejvhodnějšího způsobu léčby. „Zcela jednoznačně je dnes endosonografie naprosto nezbytnou metodou nenahraditelnou například při vyšetřování nádorů trávicí trubicetrubicestřev a konečníku, neboť umožní zvolit optimální léčebný postup“ zdůrazňuje prim. Zdeněk Chudáček.
„Vyžaduje však moderní vybavení a velkou zkušenost vyšetřujícího“ dodává.
Radiodiagnostické oddělení Fakultní nemocnice Plzeň – Bory ročně provede na 1500 vysoce specializovaných endosonografických vyšetření rekta, prostaty, v oblasti pánve, žaludku a slinivky.
Virtuální endoskopie je zobrazovací metoda, která umožňuje počítačovým zpracováním digitálních údajů získaných během CT, MR, ultrazvukového nebo angiografického vyšetření vytvořit obraz vnitřního povrchu dutého orgánu. Může tak doplnit možnosti fibroskopického vyšetření ( viz výše ), zejména tam, kde provedení fibroskopie obtížné. Uplatnění má především u chorob tlustého střeva. Opět však vyžaduje velmi vyspělé technické vybavení pracoviště.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 08.06.2005 10:48




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka