Lesáci na Přimdě přecházejí na dřevovýrobu

Lesní společnost Přimda (LSP) se začala kvůli nedostatku těžebních zakázek od Lesů ČR více orientovat na dřevovýrobu. Staví například dřevěné roubené chalupy. Kromě nich podnik vyrábí krovy, speciální typy palet pro chemický a jiný průmysl a peletky na topení, s nimiž se chce prosadit v zahraničí.

Jarní servisní akce AUTO CB

Lesní společnost Přimda (LSP) se začala kvůli nedostatku těžebních zakázek od Lesů ČR více orientovat na dřevovýrobu. Staví například dřevěné roubené chalupy. Kromě nich podnik vyrábí krovy, speciální typy palet pro chemický a jiný průmysl a peletky na topení, s nimiž se chce prosadit v zahraničí. Do pěti let chce, aby podíl dřevovýroby tvořil pětinu tržeb, které se pohybují kolem 300 milionů korun. Řekl to ředitel Jindřich Stejskal.
"Ve Žďáru poblíž Plané na Tachovsku už stavíme osmou roubenku," dodal. Zájem mají zejména lidé, kteří se snaží být blízko k přírodě. Chalupy se staví podle velikosti tři dny až tři týdny. Lidé je využívají zatím více k rekreaci, ale firma už eviduje několik zájemců o trvalé bydlení.
"Připravujeme dalších deset staveb v celé ČR," řekl obchodní ředitel Jiří Pospíchal. Stavba srubu přijde zhruba na 320.000 korun, u velké roubené chalupy pro celou rodinu je to do 1,5 milionu korun. "Ceny dřevěné i zděné chalupy vychází nastejno," uvedl Pospíchal. Podle něj je problém, že projektanti a architekti se dřevem příliš pracovat nechtějí, neboť musí ještě navrhnout vnitřní izolaci, například minerální vatou jako u roubenek. "Tyto stavby mají výborné tepelně izolační vlastnosti, ale mají malou tepelnou setrvačnost," řekl Stejskal. Podle něj stačí mít v chalupě krb a malé topení v podlaze s malým kotlem do výkonu sedm kilowattů.
Venkovní dřevo je pouze natřeno lněným olejem. Dosavadní chalupy mají trámy spojené rohovým hákovým plátem. V Orlově pod Přimdou dále firma připravuje stavbu s trámy vně i zevnitř, kterým se říká rybinový spoj.
Firma také zajistí stavby hrázděných chalup s dřevěnou kostrou vyplněnou zdivem. Ty se v západočeském pohraničí stavěly nejvíce v 18. století. "Zajistíme kombinaci dřeva s kamenem nebo zdivem," uvedl Pospíchal.
Cena smrkového dřeva na stavby chalup stoupá. Od ledna do března až o pětinu. Poté, co Lesy ČR vyhlásí nová výběrová řízení na těžbu dřeva, by měla podle Pospíchala cena surového dřeva opět klesat.
LSP, která byla do loňska ze 70 procent orientována na Lesy ČR, propustila kvůli nedostatku zakázek propustila 156 z celkem 280 lidí. Jeden z největších těžebních podniků na západě Čech se začal úspěšně prosazovat v zahraničí. V Česku se musel téměř výhradně přeorientovat na práce v obecních a soukromých lesích. Loňské tržby kolem 400 milionů korun tak letos vinou minimálních zakázek od Lesů ČR klesnou na čtvrt miliardy.
"Polovinu budou tvořit práce v zahraničí," uvedl Stejskal. Firma získala zakázku za 75 milionů korun na těžbu v severozápadním Irsku, kde vyhrála výběrové řízení státních lesů. Rakousku bude LSP pokračovat se službami v dopravě dřeva. Těžbu 30.000 až 100.000 m3 dřeva zahajuje na Ukrajině, kde chce dále investovat peníze do dřevovýroby a zaměstná tam místní lidi. Podnik dále jedná s privátními majiteli lesů v Belgii a Francii.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 11.01.2007 14:29



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka