Letos bude úroda špatná

Předpovědi, že letošní úroda na polích bude v kraji špatná, se začínají naplňovat. Žně totiž odhalily velké ztráty na plodinách.

Cílená propagace v Plzni

V těchto dnech zemědělci například sklízejí ozimý ječmen. U toho budou výnosy oproti průměru minulých let zhruba o třetinu nižší, a to je skutečně velký propad. Řekl to člen představenstva Agrární komory Plzeňského kraje a ředitel Žihelského statku Jan Ptáček.
U některých dalších plodin bude prý ještě hůř. "U řepky ve srovnání s posledními roky čekáme až padesátiprocentní pokles výnosů," uvedl Ptáček.
Nízké výnosy jsou podle názoru zemědělců zapříčiněny především nevhodným počasím. "Současné počasí je sice přímo ideální na žně, ale problémem je, že není téměř co sklízet. Loňské povodně, následné holomrazy, dále mrazíky na začátku dubna a suché počasí posledních týdnů - to jsou naprosto nevhodné podmínky pro zemědělce. Podle statistik na tom podobně zemědělci byli naposledy před čtyřiceti lety," říká předseda představenstva Zemědělského družstva Železný Újezd Jiří Tomec.
"Před několika měsíci jsme hájili své pozice, abychom byli schopni konkurence v Evropské unii, po letošních žních už nebudeme schopni vůbec ničeho. Nebojím se použít slova, že většina z nás bude co se podnikání týče naprosto impotentní," míní Jiří Tomec. Hlavní příčinu současného stavu vidí však Tomec v několikaleté nečinnosti státních orgánů. "Už dlouhou dobu upozorňujeme na špatnou politiku vlády. Na straně jedné nám politici připomínají, že musíme splnit všechny podmínky potřebné ke vstupu do unie. Na to, kdy se také naše vláda začne chovat jako vlády členských států, však čekáme stále marně. Zatímco v zemích unie vláda po jednáních a protestech nakonec přistoupí na dohodu se zemědělci, u nás se to zatím nepodařilo ani jednou," míní Tomec.
Nejen hrozba poloprázdných sýpek se však vznáší nad zemědělci v kraji. Ti bojují o to, kolik za své výpěstky dostanou. V některých případech jim totiž hrozí, že budou prodávat pod výrobními náklady. "Na stole máme nabídku od odběratelů ve výši 2300 korun za tunu krmných obilovin. My, abychom netratili, ale budeme chtít alespoň o tři sta korun na tunu více. Musíme jednat," sdělil člen představenstva Agrární komory Plzeňského kraje. Cenové pohyby by se však neměly dotknout spotřebitelů. "I případné navýšení cen obilí v uvažovaných hranicích by zřejmě například na ceny pečiva nemělo mít podstatnější vliv," řekl mluvčí pekáren Delta Jaroslav Pomp.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 16.07.2003 09:32




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka