Liberec i potřetí v sezoně porazil Plzeň

Hokejisté Lasselsbergeru podlehli na severu Čech těsně 2:3, už zítra hostí Třinec

Hokejisté Liberce udrželi i ve 34. extraligovém kole domácí neporazitelnost, když zvítězili nad
Plzní 3:2. Západočeši sice dokázali dvakrát srovnat s Tygry krok, ale na třetí gól Liberce už Plzeň neodpověděla.
Severočeši tak odešli i ze třetího vzájemného souboje těchto soupeřů jako vítězové.
Rozporuplné první vystoupení v plzeňském dresu zaznamenal útočník Petr Freiberg, který přišel na hostování z IFK Helsinky. Při svém vůbec prvním střídání byl vyloučen za hákování a Liberec
využil přesilovku ke vstřelení vedoucího gólu. Jeho autorem byl v Rataj, který pohotově doklepl Málkem vyraženou střelu Procházky.
Ve 13. minutě však Freiberg svoje vyloučení napravil, neboť po ideální přihrávce Tvrdoně překonal domácího brankáře Hniličku a
srovnal.
Také další gól Liberce padl v přesilové hře. Jeho autorem byl kapitán Procházka, který tečoval střelu Richtera od modré čáry. Z vedení se však domácí dlouho neradovali. Ještě v první třetině
totiž dostala Plzeň šanci zahrát si přesilovku pěti proti třem a Zelenka dorážkou vyrovnal na 2:2.
V rozhárané druhé třetině zaujal v 27. min. nájezd domácího Šachla v další liberecké přesilovce, ale brankář Málek čaroval. O
dvě minuty později se naopak vyznamenal Hnilička při pokusu Adamského. V 35. minutě Hnilička kuriózně zakopl při pokusu o rozehrávku, upadl, ale nikdo z plzeňských hráčů toho nevyužil a
liberecký gólman stačil přikrýt puk.
Další početní výhodu sice Severočeši nevyužili, ale v pokračujícím tlaku Jiruš strhl vedení opět na stranu Liberce. Málka překonal deset vteřin po návratu Zelenky na led.
Vzápětí mohla Plzeň vyrovnat, když Moravec se prosadil až před Hniličku, ale zblízka ho nepřekonal.
Úvod třetí třetiny začali Plzeňští přesilovkou, ale Hučko v nejvážnější šanci nemířil přesně. Na druhé straně řešil Málek složitou situaci po střele Dernera a následné dorážce Rataje, ale
poradil si. Poté oba celky trefily tyč - na liberecké straně Klimenta, na plzeňské aktivní Zelenka. Domácí již zápas dovedli do úspěšné konce, přestože přišli i obránce Dernera, jenž opustil led na nosítkách.
Plzeňským se vyrovnat nepodařilo ani při dlouhé
power play, kterou ukončil faul Hučka.
Josef Paleček (trenér Liberce): "Viděli jsme kvalitní utkání. Měli jsme trochu obavy, jak to zvládneme poté, co v pauze celý náš první útok plnil reprezentační povinnosti. Zvládli jsme to ale dobře, i když jsme měli příležitosti, po nichž jsme mohli náskok zvýšit. O našem vítězství rozhodly vydařené přesilovky, což mě těší. Naopak mě netěší zranění dvou našich hráčů. Plodek má
ošklivý výron v kotníku a pokud jde o Dernera, tam ještě diagnóza není přesně známá, ale také se jedná o úraz v oblasti kotníku."
Marek Sýkora (trenér Plzně): "Neodehráli jsme špatné utkání a mohli jsme pomýšlet i na bod. Moc mě proto mrzí inkasovaný třetí gól, který padl po fatální chybě, jaká se vytýká i v žákovském věku.
Není možné, aby hráči nechali za sebe sjet obránce. Tato situace rozhodla o výsledku."
Tipsport extraliga, 34. kolo: Bílí Tygři Liberec -Lasselsberger Plzeň 3:2 (2:2, 1:0, 0:0). Branky a nahrávky: 5. Rataj (S. Procházka), 16. S. Procházka (Richter, Krstev), 37. Jiruš (Šachl, Podkonický) - 13. Freiberg (Tvrdoň, Vítek), 19. Zelenka (Andrašovský, D. Moravec). Rozhodčí:
Mikula - Čížek, Padevět. Vyloučení: 7:10. Využití: 2:1. Diváci: 5698.
Liberec: Hnilička - Jiří Hanzlík, Jiruš, Rýgl, Richter, Krstev, Derner, Hlavačka, Holub - Vaic, Podkonický, Šachl - Čermák, Rataj, S. Procházka - P. Rozsíval, Vampola, Pajič - Klimenta, Plodek, Víšek. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.
Plzeň: Málek - Výborný, Štěpánek, Pulpán, Trnka, Nedoma, Hučko, Vobořil - Zelenka, D. Moravec, Andrašovský - A. Padělek, Kracík, Hobl - Důras, M. Straka, Adamský - Freiberg, Tvrdoň, Vítek. Trenéři: M. Sýkora a Kampf.