Lidé hlásí veterinářům mrtvé ptáky

Veterinární inspektoři v Plzeňském kraji jsou poslední týdny přetíženi. Lidé jim velmi často hlásí případy mrtvých kachen, slepic i drobného ptactva, které dříve sami likvidovali například zakopáním do země. Veterináři ale aktivitu občanů vítají, neboť jim pomáhá při prevenci proti případné nákaze ptačí chřipkou.

Cílená propagace v Plzni

Veterinární inspektoři v Plzeňském kraji jsou poslední týdny přetíženi. Lidé jim velmi často hlásí případy mrtvých kachen, slepic i drobného ptactva, které dříve sami likvidovali například zakopáním do země. Veterináři ale aktivitu občanů vítají, neboť jim pomáhá při prevenci proti případné nákaze ptačí chřipkou. Při včerejší prohlídce velkochovu kuřat Druko Střížov, kam přijel ministr zemědělství Jan Mládek, to řekl ředitel krajské veterinární správy Richard Bílý.
"Zejména o víkendech volají lidé našim nákazářům (epizootologům) velmi často - zhruba pětkrát až desetkrát v každém okrese," uvedl. Veterinární správa má v každém ze sedmi okresů pouze jednoho pracovníka, který případy uhynulých zvířat zkoumá. Veterináři nemohou být podle Bílého na všech místech, ale mají velmi dobrou spolupráci s hasiči, kteří jim mrtvé ptáky sbírají. "Po analýze rizika se okresní inspektor na místo nálezu, které hasiči přesně označí systémem GPS (určování souřadnic) vydává, aby zjistil, zda se nejedná o hromadný úhyn," uvedl Bílý. U vodních ptáků vždy, v případě ostatních podle počtu a druhu uhynulých kusů.
V Plzeňském kraji se zatím nevyskytl žádný případ ptačí chřipky. O víkendu se objevilo podezření u čtyř mrtvých kachen, které našli hasiči v měčínském rybníce na Klatovsku. Podle Bílého ale zřejmě o virus ptačí chřipky nejde, laboratorní výsledky budou známé koncem týdne.
Hasiči zasahují u těchto případů v ochranném obleku a dýchacím přístroji. Mrtvého ptáka uloží do igelitového pytle a desinfikují místo nálezu, uvedl mluvčí profesionálních hasičů František Vaško. Od pátku do neděle sebrali krajští požárníci devět mrtvých ptáků. U přehrady v Klabavě na Rokycansku kormorána, na severu Plzeňska volavku a labuť, poštolku u Staňkova na Domažlicku, sýkorku a čtyři uhynulé holuby.
"Dříve bych o takové zvíře postaral sám a nikoho bych neobtěžoval. Buď bych ho zakopal v lese nebo spálil. Dnes už bych to ale nedělal," uvedl zemědělec z Měčínska. Podle něj je virus ptačí chřipky mezi farmáři znám od roku 1997, ale zájem o něj vystupňovala až současná mediální kampaň.
V ČR je podle veterinářů deset až 20 milionů kusů volně žijících ptáků, z z toho několik milionů, uvádí se až pět milionů, jich ročně uhyne.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 11.04.2006 10:46



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka