Lidé uvidí, jak vypadá dno Hracholusek

Už na jaře budou mít lidé přehled o tom, jak vypadá profil a složení dna Hracholuské přehrady na Plzeňsku včetně kvality vody v nádrži. Vodohospodáři už mají k dispozici údaje ze speciální vyměřovací lodi, která v létě monitorovala největší vodní dílo v Plzeňském kraji postavené v roce 1964.


Už na jaře budou mít lidé přehled o tom, jak vypadá profil a složení dna Hracholuské přehrady na Plzeňsku včetně kvality vody v nádrži. Vodohospodáři už mají k dispozici údaje ze speciální vyměřovací lodi, která v létě monitorovala největší vodní dílo v Plzeňském kraji postavené v roce 1964. Napsalo to Právo v regionální příloze.
Odborníci sestaví vrstevnicovou mapu dna doplněnou o hodnoty kvality vody, která bude volně přístupná na internetových stránkách správce toku. Podobnou prezentaci mají v České republice pouze Lipno a Slapy.
"Výsledkem bude obrázková mapa příčného a podélného profilu dna včetně graficky zpracovaných údajů o kvalitě vody v jednotlivých hloubkách," řekl Jinřich Duras z Povodí Vltavy. Podle něho tak například rybáři uvidí, jaké množství kyslíku je u dna. Lidé využijí informace o vodním květu.
K měření profilu dna použili odborníci moderní laminátový kajutový člun Joska. "Koupili jsme ho loni a vybavili finskou měřicí technikou. Stál nás přes šest milionů korun," uvedl vedoucí lodi Jiří Novák.
Roční kapacita využití měřicí lodi je 400 hodin. Její hlavní předností je nasazení na přehradních nádržích, rybnících a malých vodních tocích, kde se dosud měření provádělo ručně. Aplikace této nové technologie umožní měření sedimentů, hloubek a vyhledávání překážek pomocí ultrazvuku. Měření ve větších hloubkách, kde průběh teploty ve vrstvách ovlivňuje rychlost vysílacích impulsů, se provádí speciální ručně kalibrovanou sondou.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 16.10.2006 08:40



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka