Lidé z Mirošova chtějí referendum k radaru

Téměř 900 z 2200 občanů Mirošova na Rokycansku požaduje místní referendum o umístění amerického protiraketového radaru ve vojenském újezdu Brdy. Návrh na jeho vyhlášení předá ve čtvrtek přípravný výbor na radnici. Po nedávném plebiscitu v Trokavci, kde ho schválili zastupitelé, si poprvé referendum vymínili občané.

Jarní servisní akce AUTO CB

Téměř 900 z 2200 občanů Mirošova na Rokycansku požaduje místní referendum o umístění amerického protiraketového radaru ve vojenském újezdu Brdy. Návrh na jeho vyhlášení předá ve čtvrtek přípravný výbor na radnici. Po nedávném plebiscitu v Trokavci, kde ho schválili zastupitelé, si poprvé referendum vymínili občané. K vyhlášení stačí 590 podpisů, organizátoři jich za sedm dnů shromáždili 880, řekl jeden z nich Zdeněk Paul. Jako termín navrhli 9. až 10. červen.
"Budeme se tím zabývat na květnovém zastupitelstvu, jehož datum ještě není dáno," řekl starosta Vlastimil Sýkora. Město samo vyhlásilo v pondělí anketu o umístění radaru, která má uzávěrku 30. dubna. Shodli se na ní zástupci všech politických stran. Únorové zastupitelstvo se postavilo proti referendu, které navrhoval jeden z jeho členů.
"Občané se obávají zhoršení kvality životního prostředí (Brdy jsou významným zdrojem pitné vody pro desetitisíce obyvatel), účinků radaru na zdraví a ohrožení a znehodnocení svých domovů," uvádí se v návrhu referenda, který má ČTK k dispozici. Radar má mít podle organizátorů silnější výkon než obdobné stanice v méně obydlených částech světa.
"Už dnes radar zvyšuje napětí v mezinárodních vztazích a nechci, aby mé okolí bylo cílem prvního úderu. Budeme svědky nového kola zbrojení?" řekla členka přípravného výboru Petra Motlíková.
Pro většinu občanů je místní referendum jedinou reálnou možností, jak vyjádřit své postoje závazné pro představitele města, řekl Paul. Přípravný výbor nabízí městu občany do komisí.
V lidovém hlasování se rozhodne o tom, zda má město Mirošov při výkonu své samostatné působnosti využít všech zákonných prostředků, aby zabránil výstavbě radaru na území vojenského újezdu Brdy.
"Výsledky referenda jsou na rozdíl od anket závazné a prokazatelné," říká zastupitel Lumír Hodina, který navrhoval usnesení o referendu už 19. února. Občané se domnívají, že rada města nehájí dostatečně zájmy, dodal zmocněnec přípravného výboru Milan Zach.
Radarová stanice o údajném výkonu 200 kW má zahrnout sedm hektarů území středních Čech a Rokycanska. V úvahu připadá výběžek od padrťských rybníků na západ. Z 15 dotčených obcí Plzeňského kraje sousedících s vojenským újezdem je Mirošov největší, referendum zatím vyhlásil pouze Trokavec se stovkou obyvatel. Ze 72 účastníků jich 71 dalo zastupitelstvu mandát k tomu, aby podnikalo všechna zákonné kroky k zamezení stavby. Výsledek referenda však není pro vládu ani parlament závazný.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 19.04.2007 12:06



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka