Litevští umělci prezentují svá díla v Plzni

Během října v Plzni, v kulturním prostoru Papírna, se představuje litevské současné umění v unikátní výstavě zvané Součást většího celku. Vilniuské Centrum současného umění (CSU) ji připravilo k předsednictví Litevské republiky Radě Evropské Unie, a v ní seznamuje s pracemi 20 předních litevských um...

Cílená propagace v Plzni

Během října v Plzni, v kulturním prostoru Papírna, se představuje litevské současné umění v unikátní výstavě zvané Součást většího celku. Vilniuské Centrum současného umění (CSU) ji připravilo k předsednictví Litevské republiky Radě Evropské Unie, a v ní seznamuje s pracemi 20 předních litevských umělců.
Výstava do Čech připutovala z Londýna, a po měsíčním hostování v Praze pokračuje v Plzni. V druhém pololetí letošního roku tento soubor prezentuje Litvu v mnoha světových galeriích a muzeích.
„Během tohoto předsednického půlroku máme jedinečnou příležitost oslovit lidi po celé České republice, a velmi rádi představujeme litevské umění v Plzni, městě, které se otevírá a obnovuje se. Tato výstava vytváří pomyslný most až z Vilniusu, bývalého Evropského hlavního města kultury, do Plzně, který hlavním městem kultury bude v roce 2015“, - říká Velvyslanec Litevské republiky v Praze Aurimas Taurantas. Vilnius se stal Evropským hlavním městem kultury v r. 2009, kdy Česká republika předsedala Radě EU.
Podle Adriany Krásové ze společnosti Plzeň 2015 je spolupráce se zahraničními zastoupeními v ČR důležitou součástí projektu Evropského hlavního města kultury: „Vybrané akce, pořádané zahraničními kulturními centry a ambasádami, zařazujeme do plzeňské programové nabídky a tím jim dáváme možnost představit se i mimo Prahu. Plzeňské publikum má díky tomu příležitost seznámit se s evropskými uměleckými díly, kde tedy o oboustranně vítané rozšíření kulturní nabídky,“ vysvětluje Krásová.
Název projektu Součást většího celku odkazuje na jazykovou figuru synekdochy a pokládá si otázku, do jaké míry může fragment zastupovat celek. Skupinová výstava je sestavená z 20 velkoformátových plakátů, a na každém z nich se prezentuje jeden z pozvaných autorů, kteří byli vyzváni, aby vybrali jeden digitální tisk své klíčové práce či její fotografickou dokumentaci. Výstava přináší svědectví i o tom, že současné litevské umění se neomezuje na výtvarníky působící v Litvě – téměř třetina zúčastněných umělců tráví většinu času v zahraničí a ti, kteří žijí v Litvě, se pravidelně účastní mezinárodních přehlídek.


Kurátoři výstavy z prominentního CSU ve Vilniusu doufají, že právě tato část či fragment celku ukáže pestrost způsobů vyjádření litevských umělců. Vybraná díla jsou bezpochyby malou částí mnohem větší rozmanitosti a může sloužit jako pozvání k hlubšímu zájmu o autory v širším kontextu litevského umění dneška.


Na výstavě jsou zastoupeni umělci: Aidas Bareikis, Gintaras Didžiapetris, Laura Garbštienė, Arūnas Gudaitis, Kristina Inčiūraitė, Donatas Jankauskas, Patricija Jurkšaitytė, Žilvinas Kempinas, Juozas Laivys, Dainius Liškevičius, Mindaugas Lukošaitis, Raimundas Malašauskas, Darius Mikšys, Deimantas Narkevičius, Mindaugas Navakas, Audrius Novickas, Artūras Raila, Eglė Rakauskaitė, Nomeda a Gediminas Urbonasovi, Darius Žiūra.


Výstava je doplněná o videoinstalaci, kterou je záznamy unikátního projektu současného umění – pořad CSU ve Vilniusu, který po dobu několika let byl vysílán na stanici komerční televize.

Projekt byl realizován Ministerstvem zahraničních věcí Litevské republiky a Centrem současného umění ve Vilniusu. Výstava v Plzni je organizována ve spolupráci mezi Velvyslanectvím Litevské republiky v ČR, organizací Plzeň 2015 a centrem současného umění Papírna v Plzni.


Po tomto prvním projektu, během příštího roku vilniuské CSU bude spolupracovat s jinými uměleckými institucemi severských i baltských států; tato mezinárodní skupina společně s pražským Centrem současného umění DOX přinese další možnosti poznat soudobé umění Severní Evropy v České republice.


Litevské předsednictví v svém kulturním programu dále nabízí výstavu Litevské UNESCO dědictví na pražském Hradě, výstavu finalistů soutěže litevské novinářské fotografie v Brně, kde později v roce představí výtvarníka, hudebníka a vizionáře Mikalojuse Konstantinase Čiurlionise.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 20.10.2013 08:10



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka