Lovci pirátů úspěšně odhalili 150 případů softwarového pirátství

Protipirátská organizace BSA | The Software Alliance se nyní snaží ke zdárnému konci dovést a uzavřít desítky případů softwarového pirátství zjištěných na základě Programu placeného odhalování softwarového pirátství, který je k dispozici on-line přes www.SoftwareLegalne.cz. Program za informace vedo...

Jarní servisní akce AUTO CB

Protipirátská organizace BSA | The Software Alliance se nyní snaží ke zdárnému konci dovést a uzavřít desítky případů softwarového pirátství zjištěných na základě Programu placeného odhalování softwarového pirátství, který je k dispozici on-line přes www.SoftwareLegalne.cz. Program za informace vedoucí k usvědčení pirátů slibuje oznamovateli vyplatit 10 % z uhrazené náhrady škody. BSA od startu programu získává několik oznámení týdně.
BSA získala od „lovců pirátů“ či náhodných oznamovatelů více než 150 oznámení, kterých přichází v průměru několik týdně. „Z toho jsme jich do formy trestního oznámení zpracovali třicet. Zbytek nebylo možné kvůli různým nedostatkům zatím využít,“ dodává Jan Hlaváč.
Policie na základě informací od „lovců“ pirátů zasáhla v desítkách firem. „Dosavadní výši potenciálních škod z těchto případů odhadujeme na 8–15 milionů korun. Zmiňované případy jsou v různé fázi zpracování, některé se blíží ke svému konci. První odměny za odhalení pirátství vyplatíme do léta, půjde řádově o statisíce korun,“ bilancuje Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA. Letos by mohlo být odhadem na odměnách vyplaceno přes milion korun.

Lovci pirátů mohou na odměnách získat teoreticky přes miliardu korun
Přistižené firmy většinou podnikají v oblasti služeb, designu, inženýrství a architektury. Nejčastěji se pirátsky užívá kancelářský software a operační systémy (výrobce Microsoft), grafické a návrhářské programy (Adobe), CAD aplikace (Autodesk) či utility, například antivirové systémy (Symantec). BSA registruje nejvíce případů pirátství ve firmách, v nichž pracuje deset až sto zaměstnanců.
Podle poslední analýzy se v Česku užívá pirátsky 35 % softwaru a softwarové firmy tím přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,8 miliardy korun. „Téměř každý třetí program je pirátský. Poškození výrobci kromě úhrady softwaru mohou navíc žádat dvojnásobek této hodnoty, takže v souhrnu potenciál odměn přesahuje miliardu korun,“ dodává Jan Hlaváč, zástupce BSA.

Odměna motivuje ke spolupráci při prokazování pirátství
Protipirátská organizace BSA si od motivačního programu slibuje odhalení velkých případů pirátství ve firemním sektoru a snížení počtu anonymních oznámení. Odměny totiž motivují k vyhledávání firem s velkým legalizačním potenciálem, nikoli jen malých, nepodstatných případů. „Zajímají nás všechna odvětví a nejen velké firmy. I malá firma může užívat nelegální software za stovky tisíc, či dokonce miliony korun. U řady specializovaných programů se může cena vyšplhat na desítky i stovky tisíc korun za jednu licenci,“ vysvětluje Jan Hlaváč.
Odměny rovněž přiměly oznamovatele vyjít z anonymity a aktivně se podílet na prokazování trestné činnosti s vidinou rychlého dosažení náhrady škody. „Anonymů nyní dostáváme minimum a případy se nám daří rychleji zpracovávat. Odměna slouží jako kompenzace času a úsilí, jež informátor vynaloží při řešení případu,“ uzavírá Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 10.03.2014 04:30



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka