Luboš Hruška získal záslužný kříž in memoriam

In memoriam udělila ministryně obrany Vlasta Parkanová záslužný kříž plzeňskému rodákovi, bývalému politickému vězni a zakladateli Meditační zahrady - Památníku obětem zla plukovníkovi Luboši Hruškovi. Hruška zemřel 30. června ve věku nedožitých 80. let.

Cílená propagace v Plzni

In memoriam udělila ministryně obrany Vlasta Parkanová záslužný kříž plzeňskému rodákovi, bývalému politickému vězni a zakladateli Meditační zahrady - Památníku obětem zla plukovníkovi Luboši Hruškovi. Hruška zemřel 30. června ve věku nedožitých 80. let. Nejvyšší resortní vyznamenání předal dnes rodině náměstek ministryně obrany Radek Šmerda v plzeňské katedrále svatého Bartoloměje při posledním rozloučení s Hruškou, řekl Jan Pejšek z tiskové služby ministerstva.
Hruška se narodil v roce 1927. Jeho středoškolská studia přerušila druhá světová válka. Střední školu dokončil v roce 1946 a nastoupil do Vojenské akademie v Hranicích. Jako mladý důstojník byl při pokusu o překročení hranic v roce 1949 zatčen a odsouzen k 18 letům těžkého žaláře. Prošel mnoha věznicemi i pracovním táborem. Během desetiletého věznění si slíbil, že pokud přežije, vybuduje v ovocné zahradě zděděné po rodičích památník obětem komunismu v podobě křížové cesty.
Po návratu z vězení začal zahradu postupně měnit v meditační areál. Pokácel ovocné stromy a upravil terén. Pracoval jako dělník a zároveň se učil o zahradní architektuře. Založil zahradu tak, že vhodně kombinoval barevná uskupení jehličnanů a vodní a zelené plochy. "Šlo mu ale především o realizaci nosné myšlenky budovaného areálu, která by vyjádřila trvalou připomínku utrpení těch lidí, kteří se postavili totalitním režimům - ať již fašistickému, nebo komunistickému. Tou nosnou ideou se stalo utrpení Ježíše Krista, který své utrpení přijal jako zástupnou oběť za lidstvo," řekl Náhlík. Hruška tvořil zahradu, v letech 1987 až 1989 za stálého dozoru Státní bezpečnosti. Do zahrady umístil kromě dřevin i pískovcové sochy zastavení křížové cesty. Později byla v areálu vybudována kaple. Od roku 1995 spravuje památník plzeňské biskupství.
Za své celoživotní dílo obdržel Hruška řadu cen. Je například nositelem Historické pečetě města Plzně a Ceny města Plzně, Řádu T. G. Masaryka, je Rytířem Velkokříže Řádu svatého Silvestra papeže, nositelem Ceny hejtmana Plzeňského kraje za občanskou statečnost a Medaile Vojenského sdružení rehabilitovaných. Loni získal čestné občanství města Plzně.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 09.07.2007 17:50



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka