Lukostřelci z kraje sbírali medaile na domácím šampionátu

Na Armádním střeleckém stadionu se utkali čeští lukostřelci o letošní mistrovské tituly v terčové lukostřelbě. V jednom čase na jednom místě probíhaly souběžně dva šampionáty, a to 77. mistrovství České republiky dospělých a 20. mistrovství České republiky dorostu. Celkem se do Plzně sjelo 11 desíte...

Na Armádním střeleckém stadionu se utkali čeští lukostřelci o letošní mistrovské tituly v terčové lukostřelbě. V jednom čase na jednom místě probíhaly souběžně dva šampionáty, a to 77. mistrovství České republiky dospělých a 20. mistrovství České republiky dorostu. Celkem se do Plzně sjelo 11 desítek lukostřelců z dvaceti klubů, kteří soutěžili v celkem devíti kategoriích jednotlivců a pěti kategoriích družstev.

Titul mistrů republiky v kategorii družstev seniorů (reflexní luk) se podařilo obhájit Lukostřeleckému klubu ARCUS Plzeň. Tým ve složení Zdeněk Horáček, Pavel a Vladimír Vlčkovi vyhrál s převahou sobotní kvalifikaci a v neděli zastřílel výborně semifinále s SK Slavia Praha lukostřelba (199:163). Ve zlatém finále se nenechal ohrozit seniory SK Start Praha a vyhrál nad ním poměrem 194:181.
V soutěži jednotlivců, která družstvům předcházela, však žádný z členů týmu ARCUSu na medaile nedosáhl. Pavel Vlček po remíze a rozstřelu ve čtvrtfinálovém kole skončil ze jmenované trojice nejlépe, na 5. místě. Hned za ním 6. je Zdeněk Horáček a osmá příčka patří Vladimíru Vlčkovi.
Mezi finalisty se podařilo prostřílet Robertu Reichlovi z 1. LK Plzeň 1935, který ve čtvrtfinále prošel přes Zdeňka Horáčka z ARCUSu. Na medaili svou šanci ale neproměnil a skončil čtvrtý.

V bronzovém finále kategorie muži reflexní luk se utkali oddíloví kolegové z 1. LK Plzeň 1935 Jan Vožech a Milan Šustr, který se postaral o jeden z napínavých momentů šampionátu. Prvními dvěma souboji eliminace prošel celkem suverénně (6:0, 6:2). Až ve čtvrtfinále narazil na „papírově“ silnějšího soupeře, Kamila Kováře z TJ OP Prostějov. V tomto souboji dokázal Šustr během třetího a čtvrtého setu zvrátit nepříznivý vývoj duelu na remízu. Bohužel poslední možný, pátý set, neproměnil ve své vítězství a o dalším postupu se rozhodovalo v rozstřelu jediným šípem. Až tehdy to Milanu Šustrovi vyšlo. Vypětí z tohoto souboje se ale jistě podepsalo na následném utkání s Janem Vožechem. Ten během eliminace prohrál pouze s budoucím mistrem republiky Martinem Hámorem, TJ Sokol Kostelec na Hané, a to v semifinále. Milana Šustra porazil Jan Vožech na sety hladce 0:6.

Ještě jedna bronzová medaile zůstala v Plzni. Vystřílel ji mezi muži s kladkovým lukem Michal Nekolný, LK ARCUS Plzeň.

V dorosteneckých kategoriích byl Plzeňský kraj zastoupen pouze reprezentanty 1. LK Plzeň 1935 a ti byli úspěšní. Daniel Havel získal mezi kadety zlatou medaili. Tereza Nádeníková byla stříbrná v juniorkách, Eliška Beránková mezi kadetkami vybojovala bronz. Taktéž bronzové medaile získalo smíšené družstvo kadetské ve složení Daniel Havel, Matěj Štefka, Eliška Beránková a Jana Cimická.

Členové a trenéři 1. LK Plzeň 1935 se radovali ještě z devíti traťových medailí, které se udělují pouze v dorosteneckých kategoriích. Nejúspěšnější byl kadet Daniel Havel ziskem dvou zlatých (70 a 60 m), jedné stříbrné (50 m) a jedné bronzové medaile (30 m). Bronzy patří také kadetce Elišce Beránkové (30 m) a kadetu Matěji Štefkovi (50 m). Jednu stříbrnou (50 m) a dvě bronzové medaile (70 a 30 m) získala mezi juniorkami Michaela Šmolíková.

Vrcholný závod sezóny ozdobila novým českým rekordem 1348 bodů na sestavu FITA kadetky Klára Žižková z Ostravy. Přičemž zároveň vyrovnala vlastní rekord na trati 40 metrů a dále překonala dva traťové rekordy své oddílové kolegyně Gabriely Šudřichové, na 60 a 50 metrech. Někdejší kadetka Gabriela Šudřichová dnes soutěží již v kategorii žen a v Plzni se stala mistryní republiky.

Obě mistrovství v terčové lukostřelbě pořádal Český lukostřelecký svaz a technicky jej spolu zabezpečily TJ Spartak Chrást a LK ARCUS Plzeň. Závody se konaly pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje, pana Milana Chovance.