M. Hašek chce zákon o zákazu těžby břidlicového plynu

Na 27. zasedání Asociace krajů ČR v Plzni se všichni přítomní shodli na nutnosti zavedení zákona o zákazu těžby břidlicového plynu v ČR. Zástupci lokalit postižených možnou těžbou břidlicového plynu, v čele se starostou Náchoda Janem Birkem, starostkou Berouna Šárkou Endrlovou a Jiřím Malíkem z ...

Cílená propagace v Plzni

Na 27. zasedání Asociace krajů ČR v Plzni se všichni přítomní shodli na nutnosti zavedení zákona o zákazu těžby břidlicového plynu v ČR.
Zástupci lokalit postižených možnou těžbou břidlicového plynu, v čele se starostou Náchoda Janem Birkem, starostkou Berouna Šárkou Endrlovou a Jiřím Malíkem z koalice STOP HF, jednali se zástupci Asociace krajů ČR a jejím předsedou Michalem Haškem o problematice nebezpečné hlubinné těžby břidlicového plynu na území ČR.
Výsledem jednání je společný záměr předložit návrh zákona, který by metodu hydraulického štěpení na území České republiky kompletně zakazoval. Zúčastnění se shodli, že potenciální ekologická rizika těžby jsou příliš vysoká a ministerstvo životního prostředí nepředložilo žádné věrohodné záruky potvrzující opak.
Odborníci upozorňují, že hlubinná těžba i samotné průzkumné vrty představují velké riziko pro životní prostředí i pro zdraví místních obyvatel. Hrozí kontaminace podzemních vod i znečištění ovzduší díky používaným nebezpečným chemikáliím i vážné zničení krajiny.
„Považuji tento experimentální způsob těžby za naprosto nevhodný do našich podmínek,“ říká Michal Hašek, předseda Asociace krajů ČR. „Proto tento návrh zákona zakazující těžbu břidlicového plynu předložím v co možná nejkratším termínu v poslanecké sněmovně jako svoji poslaneckou iniciativu“, dodává.
První velká vlna protestů se proti těžbě zvedla v Královéhradeckém kraji, kde průzkumné vrty měly zasahovat do chráněné oblasti včetně území, kde se nachází zásoby pitné vody pro 120 tisíc lidí. Vytrvalý boj místních samospráv i obyvatel rozhodnutí ministerstva o povolení těžby zvrátil.
„Vítám, že máme nyní v Asociaci krajů silného spojence a budeme postupovat jednotně. Tento zákon zajistí, že to, co jsme posledních pár měsíců zažívali my, se nebude opakovat nikde jinde“, dodává Jan Birke.
Ministerstvo životního prostředí zrušilo koncem roku vydané povolení k průzkumným
vrtům v oblasti Náchodska, Broumovska a Trutnovska, ale ve hře jsou další lokality v pěti krajích, v celkové rozloze téměř 1700 kilometrů čtverečních, kde společnosti
stále usilují o realizaci průzkumných vrtů. Tomu by měl tento návrh zákona zabránit.

„Projednali jsme řadu důležitých témat. Pro mě je stěžejní téma dopravy a stále řešená problematika memoranda, které jsme uzavřeli s vládou ČR a které stále není naplňováno. Dnes jsme si dali s předsedou asociace Haškem za úkol oslovit pana premiéra, abychom se pokusili o dohodu na následující roky, protože zatím je zajištěno finanční krytí pouze pro letošek. Už v pololetí se bude jednat s Českými drahami o rozsahu převozního plnění z jejich strany, tedy o rozsahu, který se následně objeví v jízdních řádech. Situace pro všechny kraje je zatím vážná v tom, že nevědí, jaký rozsah dopravní obsluhy budou u ČD objednávat. V momentě, kdy by stát nedodržel slovo a zrušil dotaci, rozsah dopravy by se o třetinu snižoval,“ říká hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec k 27. jednání Asociace krajů ČR.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 07.05.2012 07:01



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka