Mácha Plzeňského kraje bydlí v Horšicích a je kapelníkem

Bohatý program zaměřený jako připomenutí letošního 200. výročí narození našeho nejvýznamnějšího básníka K. H. Máchy uvedl v sobotu 13. listopadu 2010 slavnostní vyhlášení literární soutěže Hledá se Mácha Plzeňského kraje 2010. Cílem soutěže bylo kromě tematického propojení máchovského výročí a pamá...

Jarní servisní akce AUTO CB

Bohatý program zaměřený jako připomenutí letošního 200. výročí narození našeho nejvýznamnějšího básníka K. H. Máchy uvedl v sobotu 13. listopadu 2010 slavnostní vyhlášení literární soutěže Hledá se Mácha Plzeňského kraje 2010. Cílem soutěže bylo kromě tematického propojení máchovského výročí a památek vyplnit bílé místo na mapě Máchových poutí za přírodními krásami i po památkách, neboť básníkovi smrt zabránila v návštěvě Plzeňského kraje.
Bylo tedy na obyvatelích regionu, aby si mezeru v Máchovské tradici vyplnili sami, k čemuž je vyzvali organizátoři literární soutěže, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Plzni a Knihovna města Plzně. Komponovaným pořadem nazvaným Karel Hynek Zlobil aneb Viléme, Jarmilo, Hlobile čili Hlobilovy variace na život K.H. Máchy provázel doyen plzeňské kultury a vynikající recitátor sám Jiří Hlobil. Ten přivedl na máchovskou slavnosti, konanou 13. listopadu 2010 od 10:00 v Polanově síni Knihovny města Plzně dívčí skupinu výrazového tance, která předvedla variace na abecedu od Vítězslava Nezvala, zazněla přednáška pracovníka plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu o poutnících 19. století a jejich záznamech jako vodítku pro současné památkáře, další část programu oddělila kytara a živoucí skvostně múzu předvedla Terezka Koželuhová. Moderátor Jiří Hlobil všem připravil překvapení v podobě skutečného básníka, také právníka, a to současného: Jakuba Fišera, který svou poezií vyvolal bouřlivý potlesk publika, takže skutečný kníže českých básníků, Karel Hynek Mácha by mohl udělat jen uznalé: Hmmmm! Polanovu síň pak během onoho poeticky významného dne zaplnilo asi třicet dva milovníků poezie současné i minulé.
A pak se rozdělovaly ceny: Titul Mácha Plzeňského kraje získalo hned celé Trojmáší a to jmenovitě:
Miroslav Čepický z Horšic na jižním Plzeňsku, který je kapelníkem tamější myslivecké dechovky a naše Máchovská literární soutěž byla vůbec první v životě, kterou kdy obeslal, načež se probojoval hned na první příčku.
Vedle něj kralují na pozici Máchy Plzeňského kraje 2010 Karolina Adamová ze Senohrab a Jan Bekárek z Přerovska, který byl zároveň nejvzdálenějším účastníkem.
Mezi těmi, kdo získali čestné uznání, byla i nejmladší byť dospělá účastnice Nikola Puškárová, která byla i vůbec první autorem, který do soutěže poslal příspěvek.
Autoři se tematicky zaměřili na tradiční způsob veršování a převládala snaha napodobit Máchu, jak by vnímal svýma očima dosud neviděné památky v našem regionu. Porotu překvapilo, že mezi památkami dominoval vodní hrad Švihov. Kromě osobitého půvabu této památky asi k tomu přispěl i fakt, že 1. 5. 2010 byla tato literární soutěž vyhlášená plzeňským územním odborným pracovištěm Národního památkového ústavu a Knihovnou města Plzně právě v „podkaplí“ hradu Švihova během řetězového čtení Máje. Mácha Plzeňského kraje roku 2010 se tedy nalezl, tedy, hned tři, a zůstává otázka co dál? Po krátké debatě s ředitelkou Knihovny města Plzně paní Helenou Šlesingerovou by to mohl být pro změnu Karel Jaromír Erben, jehož výročí si připomeneme v příštím roce.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 16.11.2010 12:03



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka