Masné krámy startují úterní vernisáží loosovskou výstavu Interiéry duše

Interiéry duše aneb Umělecké bytování v prostoru Loosových plzeňských architektur. To je název výstavy, která začne úterní vernisáží v plzeňské výstavní síni Masné krámy.

Jarní servisní akce AUTO CB

Základní inspiraci výstavy představuje unikátní historický a kulturní fenomén – osm bytových jednotek navržených na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století Adolfem Loosem pro plzeňské objednavatele. Její koncepce je soustředěná na prezentaci uměleckých projektů třinácti příslušníků mladší a střední generace, kteří reagují na estetickou kvalitu Loosových jedinečných rezidencí a dramatické osudy jejich židovských obyvatel, přičemž si všímají také širších politických či společenských souvislostí spojených se vznikem a nezřídka i zánikem těchto architektur.

Výstava se soustředí na prezentaci aktuálních uměleckých děl českých výtvarných umělců mladší a střední generace reagujících na unikátní bytové interiérové realizace Adolfa Loose v Plzni. Autoři přizvaní k účasti na výstavě reprezentují jak místní plzeňskou uměleckou scénu, tak také širší okruh českého výtvarného umění, přičemž řada z nich v Plzni alespoň krátce působila v roli pedagogů či studentů místního uměleckého vysokoškolského učiliště – Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity. Jednotliví autoři ve svých dílech volně či zcela provázaně reagují na komplex otázek spojených s Loosovými bytovými realizacemi a jejich širším estetickým, historickým či společenským kontextem.

Výstava si všímá unikátního historického a kulturního fenoménu – osmi bytových interiérů navržených Adolfem Loosem pro plzeňské objednavatele. Koncepce výstavy je soustředěná na prezentaci uměleckých projektů třinácti umělců mladší a střední generace, které volně či přímo reagují na samotné Loosovy bytové realizace, jejich osud, osudy jejich objednavatelů či širší historické, politické, kulturní či společenské souvislosti spojené se vznikem a nezřídka i zánikem těchto realizací. Jednotliví umělci přitom při své práci vycházejí ze studia a průzkumu konkrétních Loosových interiérů a rovněž reagují na aktuální otázky spojené s vývojem interpretace historických souvislostí a jejich analýzou tváří v tvář dynamickým pohybům přítomným v rámci aktuální společenské situace. Umělci při tematizaci sledovaného materiálu uplatňují diferentní vyjadřovací strategie, avšak cíleně preferují progresivní postupy – především site-specific analýzy, práci s archivem, pseudo-dokumentarismus, participační či edukační postupy atd. Snahou výstavního projektu tedy je propojit a přesvědčivě demonstrovat integritu kulturního milieu Plzně v souvislostech historického socio-kulturního vývoje a aktuální umělecké situace v tomto městě. Výstava prohlubuje potenciál konkrétního místa a účastníkům projektu i široké divácké obci otevírá prostor pro sebeidentifikaci s tímto prostorem. Na bazálním historickém půdorysu a jeho vypjatých uměleckých aktualizacích potom nabízí široké pole interpretačních rámců sledujících především transformaci dějinných zkušeností do nejistého prostoru našeho každodenního života.

Vystavující umělci: Matej Al-Ali, Jiří Černický, Milena Dopitová, Martin Kolář, Alena Kotzmannová, Jan Krtička, Dominik Lang, Luděk Míšek, Tomáš Moravec,  Pavel Mrkus, Jan Stolín, Michaela Thelenová, Benedikt Tolar

Spolupracující instituce: Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Komentované prohlídky s autorem výstavy, Michalem Kolečkem:  8. 2. a 22. 3. 2017 od 17 hodin

Výstava se koná do 30. dubna.


 

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka