Masné krámy zvou na úterní přednášku o umělecké scéně

Západočeská galerie v Plzni zve na další díl cyklu přednášek připraveného jako doprovodný program k výstavě ZE STŘEDU VEN – UMĚNÍ REGIONŮ 1985–2010. Přednáška se uskuteční v úterý 6. května v 17 hodin ve výstavní síni Masné krámy. Tentokrát bude představena umělecká scéna ve městech Plzeň (Marcel Fi...

Cílená propagace v Plzni

Západočeská galerie v Plzni zve na další díl cyklu přednášek připraveného jako doprovodný program k výstavě ZE STŘEDU VEN – UMĚNÍ REGIONŮ 1985–2010. Přednáška se uskuteční v úterý 6. května v 17 hodin ve výstavní síni Masné krámy. Tentokrát bude představena umělecká scéna ve městech Plzeň (Marcel Fišer) a České Budějovice (Jiří Ptáček).
Příště se můžete těšit na zbývající dvě města z celkových osmi prezentovaných na výstavě, a to na Olomouc a Zlín (3. června).
Výstava mapuje uměleckou scénu v regionech České republiky, a to ve vybraných osmi městech: České Budějovice, Hradec Králové, Liberec, Olomouc, Ostrava, Plzeň, Ústí nad Labem a Zlín. Na výstavě je představena tvorba celkem třiceti tří umělců v časovém úseku posledního čtvrtstoletí.
Projekt ZE STŘEDU VEN – UMĚNÍ REGIONŮ 1985–2010 hledá odpovědi na řadu otázek spojených s procesem decentralizace české umělecké scény a rozvojem nových uměleckých center. Zaměřuje se přitom nejprve na podhoubí, ze kterého tyto scény čerpaly při svém dynamickém rozvoji, přičemž si všímá především situace druhé poloviny osmdesátých let 20. století, kdy se již drobila ostražitost totalitní ideologie a i na „venkově“ se postupně etablovala celá řada výrazných tvůrčích individualit. Výstava dále zkoumá jednotlivá specifika, kterými v průběhu devadesátých let konkrétní regionální okruhy postupně obohacují širší umělecký kontext. Patří mezi ně například důraz kladený na sociální ukotvení umělecké produkce typický především pro ostravskou nebo ústeckou scénu, který vyrůstá z vypjatého sociálního paradigmatu českých postindustriálních periferií v procesu jejich společenské transformace.

Výstava se rovněž soustředí na neokonceptuální tendence rozvíjené jak pod vlivem místního prostředí, tak v silném propojení s mezinárodním kontextem od počátku nového tisíciletí. V neposlední řadě se potom zabývá výraznými autorskými individualitami, které svými aktivitami uměleckými ale také organizačními či galerijními zásadně ovlivnily konkrétní lokality.

Autory koncepce výstavního projektu jsou doc. Mgr. Michal Koleček, Ph.D. (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem) a Mgr. Ladislav Daněk ( Muzeum umění Olomouc).



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 06.05.2014 08:29



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka