Mentálně postižení z Kačaby mohou do práce

První čtyři absolventi programu pracovní rehabilitace převzali v plzeňské kavárně Kačaba certifikáty, které jim umožní uplatnit se na běžných pracovištích. Dva mladí lidé s mentálním postižením nastupují díky roční práci v kavárně do normálního zaměstnání.

Cílená propagace v Plzni

První čtyři absolventi programu pracovní rehabilitace převzali v plzeňské kavárně Kačaba certifikáty, které jim umožní uplatnit se na běžných pracovištích. Dva mladí lidé s mentálním postižením nastupují díky roční práci v kavárně do normálního zaměstnání.
Kavárnou a čajovnou, která funguje jeden rok a je jediným podobným projektem v kraji, má za pět let projít asi 30 mentálně postižených lidí. Naučí se běžné pracovní a sociální návyky, řekl ředitel plzeňského Diakonie Českobratrské církve evangelické Roman Hajšman.
Jednadvacetiletý Petr Král z Mladotic na severu Plzeňska nastupuje po roční práci v kavárně do plzeňské firmy Omex Group, kde bude plnit bagety a sendviče. "V pondělí s ním podepisujeme pracovní smlouvu. Z 90 procent zvládá práci jako ostatní," řekl jednatel Omexu Jaroslav Malota. Třiatřicetiletá Jana Červenková jde k firmě Restaurant In, jež provozuje restauraci Mc Donald’s v Plzni. V obou firmách už byli klienti Kačaby na tříměsíční praxi. "V kavárně jsem se naučila připravovat teplé i studené pokrmy a nápoje," řekla Červenková při přebírání osvědčení.
V kavárně může pracovat až deset mentálně postižených, vždy čtyři ve směně pod dohledem jednoho až dvou asistentů. Klient tam může být rok až 20 měsíců. "Nyní máme pět volných míst, která zaplníme do konce roku," uvedla projektová manažerka Šárka Mádlová. Lidé, kteří se vyberou do tréninkové kavárny, musí mít velkou motivaci a musí je doporučit psychoterapeut.
Projekt Kačaba, který funguje v centru Plzně v Prokopově ulici, získal pět milionů korun z evropského programu SROP na rekonstruování a vybavení kavárny a na mikrobus na svoz klientů. Stejnou sumu má z Evropského sociálního fondu a od kraje. Podmínkou dotací bylo fungování kavárny po dobu nejméně pěti let a dva roky tam musí fungovat program pracovní rehabilitace. Od srpna příštího roku už nebude projekt dostávat žádné evropské dotace. Musí se samofinancovat z příjmů kavárny a čajovny a získávat národní granty.
Kačaba, která je otevřena denně kromě víkendů, se stala za rok velmi populárním místem v Plzni. "Chodí sem hlavně maminky s dětmi, senioři, kteří se tu scházejí i slaví narozeniny, a studenti," uvedla Mádlová. Podle Petry Mynaříkové z krajského centra pro zdravotně postižené kavárna velmi dobře reprezentuje neziskový sektor. Kačaba je jedním z pěti programů diakonie. Pomáhá lidem s lehkým až středně těžkým mentálním postižením nad 18 let, kteří jsou na trhu práce znevýhodňovanou skupinou obyvatel.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
01.12.2006 13:50



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka