Města a obce chtějí víc třídit bílé sklo

Města a větší obce Plzeňského kraje chtějí více třídit bílé sklo, které jim přináší peníze do kasy. Poslední tři čtyři roky chtějí sklárny bílé sklo, které je lépe prodejné a za vyšší cenu než barevný mix.

Cílená propagace v Plzni

Města a větší obce Plzeňského kraje chtějí více třídit bílé sklo, které jim přináší peníze do kasy. Poslední tři čtyři roky chtějí sklárny bílé sklo, které je lépe prodejné a za vyšší cenu než barevný mix, řekla Martina Vrbová z odpadové firmy EKO-KOM, která od roku 2005 zavádí po 15 letech zvony na průhledné sklo. Obce, které tento sběr zajišťují, získají výrazný bonus, který může tvořit až deset procent z celkové odměny za třídění komunálního odpadu.
"Rozbory odpadů potvrdily, že polovina všeho skla je sklo bílé," dodala. Poměr tříděného skla už se začíná obracet ve prospěch bílého, kterého se dnes sebere 18 procent. Zbytek tvoří barevný mix.
Plzeňský kraj je s loňskými 0,3 kilogramu na hlavu na chvostu sběru ve sběru průhledného skla. "Je to o přesvědčování svozových firem. Zatím se jim do toho nechtělo," řekla Vrbová. Nejlepší je s 2,2 kilogramu na hlavu Jihomoravský kraj, který nikdy tradici sběru bílého skla, zahájenou už v 60. letech, nepřerušil. Průměr ČR je 0,7 kg/občana/rok.
"Výtěžnost bílého skla v Plzeňském kraji letos roste," řekl krajský zástupce EKO-KOM Luděk Königsmark. V regionu je nyní 266 nádob, téměř o stovku více než loni, a do konce roku jich má být 400. V celém kraji bylo je 10.000 kontejnerů na tříděný komunální odpad.
Do srpna vybaví EKO-KOM všechny obce mikroregionu Radbuza 60 nádobami na bílé sklo. "Následně zpracujeme analýzu, jak jsou využívané a jaký je o něj zájem mezi svozovými firmami," řekl Königsmark.
EKO-KOM začal se sběrem koncem roku 2004, kdy začaly změny na světovém trhu. Bez bílých střepů nelze vyrobit nové obaly. Firmy mohou navíc dosáhnout velkých úspor energií, než kdyby vyráběly obal jen ze sklářských písků. Nový obal může obsahovat až 80 procent odpadního skla.
Bílé sklo zpracovávají v ČR výrobci obalového skla - Vetropack Kyjov a Avirunion Dubí. Skleněný odpad třídí na barevný a bílý pouze tři linky v ČR - firmy AMT v Příbrami a Novém Sedle na Karlovarsku a společnosti Remat Glass v Kyjově. Jejich kapacity podle Vrbové postačují.
Sklo se v Česku sbírá od 60. let minulého století a má s papírem nejdelší tradici dalšího využití. Vytřídí se ho přes 65 procent z objemu prodaného na trhu, což je nejvíce ze všech druhů komunálního odpadu. Druhé jsou PET lahve, kterých se zpětně odebere polovina z celkového prodeje.
Zhruba 550.000 obyvatel Plzeňského kraje loni vytřídilo 6000 tun skla, meziročně o 1000 tun více. V tom je zahrnuto i malé procento bílého skla.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 19.04.2007 11:31



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka