Městys Kolinec má nový sběrný dvůr odpadů za podpory EU

V pátek 28. ledna 2011 v dopoledních hodinách byl za účasti zástupců Městyse Kolince, zástupců poskytovatele finanční podpory, zástupců kraje a dalších hostů slavnostně ukončen projekt výstavby nového sběrného dvora odpadů v Kolinci. Výstavba nového sběrného dvora odpadů byla finančně podpořena z pr...

Jarní servisní akce AUTO CB

V pátek 28. ledna 2011 v dopoledních hodinách byl za účasti zástupců Městyse Kolince, zástupců poskytovatele finanční podpory, zástupců kraje a dalších hostů slavnostně ukončen projekt výstavby nového sběrného dvora odpadů v Kolinci. Výstavba nového sběrného dvora odpadů byla finančně podpořena z prostředků Evropské unie, Operačního programu životní prostředí (OPŽP). Jedná se celkem o 15. sběrný dvůr odpadů dokončený za pomoci finančních prostředků OPŽP v Plzeňském kraji v rámci třech kol výzev pro předkládání projektů v oblasti odpadového hospodářství z tohoto druhého největšího operačního programu Evropské unie v České republice.

Sběrný dvůr odpadů byl postaven za tři měsíce v lokalitě zvané „Na Kozláku“. Výstavbou tohoto sběrného dvora bylo využito území doposud zatěžovaného komunálními odpady. Po řádné rekultivaci této části skládky vznikla jedinečná možnost využít toto zatížené území pro výstavbu sběrného dvora. Bez finanční podpory OPŽP by tento prostor byl sice řádně zrekultivován, nicméně by nezískal tuto významnou přidanou hodnotu v podobě sběrného dvora.

Sběrný dvůr odpadů o velikosti 3 280 m2 je vybaven potřebnými sběrnými nádobami na všechny druhy odpadů, které produkují obyvatelé ve svých domácnostech včetně odpadů nebezpečných. Nový sběrný dvůr bude sloužit primárně občanům městyse Kolinec.
Obyvatelé městyse budou moci do sběrného dvora ukládat jakýkoli odpad, který vyprodukovali ve své domácnosti, příkladem mohou být objemné odpady (nábytek, koberce, linoleum, pneumatiky), vyřazená elektrická a elektronická zařízení z domácností, jakými jsou lednice, televize, mikrovlnky nebo biologický odpad, jako jsou tráva, listí či větve. Pro ukládání nebezpečných odpadů je sběrný dvůr vybaven speciálním ekologickým skladem s nádobami pro ukládání tuhých i kapalných nebezpečných odpadů (např. autobaterie, zářivky, oleje, nádoby od barev či laků). Sběrný dvůr v Kolinci je jedním z největších sběrných dvorů v Plzeňském kraji.

Nezbytnou součástí sběrného dvora je vybavení zázemí pro obsluhu – speciální buňka pro obsluhu s administrativním a sociálním zázemím. Celý areál sběrného dvora je oplocen, osvětlen a vybaven elektronickým zabezpečovacím systémem včetně kamer, které jsou schopny detailně identifikovat každou „nežádoucí“ návštěvu. Sběrný dvůr je tak dostatečně zabezpečen proti jakémukoli vniknutí ze strany nepovolaných osob.

Celkové uznatelné náklady projektu vlastní stavby nového sběrného dvora v Kolinci jsou 3 711 056 Kč a Evropská unie spolu se Státním fondem životního prostředí v rámci Operačního programu životní prostředí přispěla na projekt 90% těchto prostředků, konkrétně 3 339 950 miliónu Kč. Zbylých 371 106 Kč nákladů vlastní stavby a vybavení sběrného dvora odpadů hradí městys ze svého rozpočtu.

Projekt výstavby nového, moderně vybaveného sběrného dvora odpadů byl připravován od roku 2009, žádost o finanční prostředky Evropské unie byla podána v září roku 2009 a finanční podpora na projekt z prostředků Evropské unie byla přislíbena v květnu roku 2010. Samotná realizace stavby byla zahájena v září roku 2010 a díky dobré a rychlé práci dodavatelské firmy dokončena v listopadu 2010. Po vyřízení nezbytných administrativních kroků vedoucích k zajištění provozu sběrného dvora odpadů se předpokládá zprovoznění nového sběrného dvora pro veřejnost od středy 2. února 2011.

Městys Kolinec předpokládá, že sběrný dvůr odpadů bude užíván zcela zdarma všemi občany, kteří zde mají své trvalé bydliště a uhrazen poplatek za svoz komunálního odpadu. Městys tak nabídne svým občanům novou velmi kvalitní službu a možnost, jak nakládat s odpady z domácností v souladu se základními zásadami ochrany životního prostředí.

Sběrné dvory odpadů jsou velmi důležitým zařízením pro nakládání s odpady ve městech a obcích. Jejich výhodou je, že díky obsluze jsou odpady odděleně shromažďovány a tříděny, a velká většina z nich je pak materiálově využívána. Operační program životní prostředí již podpořil v našem kraji sběrné dvory odpadů ve Stříbře, Plasích, Nepomuku, Líních, ve Zbůchu, Horažďovicích, Horšovském Týně, v Plzni na Doubravce, v Němčovicích, ve Vejprnicích, Břasích, Rokycanech, Městě Touškově a v Sušici. V Plzeňském kraji tak vzniklo v rámci tří kol výzvy pro předkládání projektů z tohoto operačního programu v oblasti odpadů 15 nových sběrných dvorů odpadů v celkové hodnotě přesahující 109 milionů Kč a Evropská unie spolu s Českou republikou na ně přispěla téměř 97 milióny Kč.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 30.01.2011 06:54



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka