MEZI NOUZÍ A BLAHOBYTEM

Rychlý rozvoj západočeské metropole v 19. století, zejména v jeho 2. polovině, přinášel mnohé změny v životních podmínkách jejích obyvatel. Výstava inspirovaná tématem 34. ročníku mezioborového sympozia k problematice 19. století pod názvem Útisk – charita – vyloučení / sociální 19. století se soust...

Cílená propagace v Plzni

Rychlý rozvoj západočeské metropole v 19. století, zejména v jeho 2. polovině, přinášel mnohé změny v životních podmínkách jejích obyvatel. Výstava inspirovaná tématem 34. ročníku mezioborového sympozia k problematice 19. století pod názvem Útisk – charita – vyloučení / sociální 19. století se soustředí na sledování společenských kontrastů a přiblížení snah o řešení sociální otázky v Plzni.

Je rozdělena do několika tématických okruhů.

Úvodní část přibližuje odraz sociální struktury Plzně v podobě města. Ukazuje na podstatné rozdíly mezi městskými čtvrtěmi jako na doklad odlišných životních podmínek různých společenských vrstev, doprovodné statistické údaje o počtech obyvatel ilustrují skladbu a rozložení různých sociálních skupin a jejich místo v organismu města.

Dalším tématem jsou zdroje bohatství a možnosti finančních příjmů výše situovaných vrstev, kontrastně k tomu tíživé hledání obživy a nejisté existenční podmínky plzeňské chudiny. V té souvislosti jsou připomenuty i vzestupy a pády soudobých plzeňských podnikatelů a změny v postavení na společenském žebříčku.

Jako názorná ukázka rozdílných životních možností poslouží volné rekonstrukce nuzného dělnického bytu a blahobytně vybaveného reprezentativního interiéru měšťana-podnikatele.
Různým snahám o řešení sociálních problémů jsou věnovány další kapitoly. Všímají si různých forem veřejné a institucionální charity, role plzeňských mecenášů, filantropů a „otců chudiny“, charitativních snah církve i svépomocných sdružení a spolků, které usilovaly a zasazovaly se o zlepšení podmínek života chudinských vrstev. Pozornost zasluhují i nové zakládané chudobince, sirotčince a další instituce, jejichž činnost byla iniciována a podporována městským úřadem i soukromými osobami.

Výstavu připravili pracovníci historických oddělení Západočeského muzea v Plzni – odd. starších dějin, odd. novějších dějin a odd. národopisného.

Je na ní představeno množství exponátů i dobových dokumentů z muzejních sbírek, z převážné většiny dosud nikdy nevystavovaných.

Výtvarné řešení a instalace výstavy jsou dílem výstavního odd. Západočeského muzea v Plzni.

Jako doprovodný program k výstavě jsou připaveny komentované prohlídky i speciálně zaměřené přednášky.

Západočeské muzeum v Plzni, Kopeckého sady 2, Plzeň Termín: 1. 3. – 6. 4. 2014

PhDr. Jan Mergl


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
14.03.2014 12:00




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka