Mezi padělateli v kraji nejvíc ´frčí´ pětistovky

Za první půlrok (1.1.2012 - 19.7.2012) evidují kriminalisté z odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje celkem 64 případů zadržení padělané bankovky na území Plzeňského kraje. Padělkem rozumíme neoprávněně zhotovenou kopii nebo napodobeninu peněz. Jejich kvalita...

Cílená propagace v Plzni

Za první půlrok (1.1.2012 - 19.7.2012) evidují kriminalisté z odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje celkem 64 případů zadržení padělané bankovky na území Plzeňského kraje. Padělkem rozumíme neoprávněně zhotovenou kopii nebo napodobeninu peněz. Jejich kvalita je závislá na možnostech a zkušenostech padělatele. Setkat se můžeme s padělkem jak tuzemské, tak i zahraniční měny v různých nominálních hodnotách. Ve sledovaném období se jednalo zejména o padělané pětisetkoruny (19ks), tisícikoruny (15ks), dvěstěkoruny (13 ks) a stokoruny (3 ks). Dále byla kriminalisty zachycena jedna padělaná 100 USD bankovka a 13 falešných bankovek v nominálních hodnotách 20, 50, 100, 200 a 1000 Euro.
Přestože se může zdát, že běžná veřejnost s padělanou bankovkou nepřijde do styku, opak může být pravdou. Nejčastěji jsou sice padělky zachyceny peněžními ústavy, ale můžete se s nimi setkat při kterékoli manipulaci s penězi. Pokud máte podezření, že obdržená bankovka není pravá, nemáte povinnost ji přijmout, ale měli byste věc ihned oznámit na Policii ČR nebo nejbližší pobočce České národní banky. V případě, že zjistíte, že už jste přijali podezřelou bankovku, je třeba věc oznámit na tísňovou linku Policie ČR 158. Příslušní policisté zadokumentují všechny okolnosti získání podezřelé bankovky a je třeba počítat i s tím, že případný padělek bankovky budete muset odevzdat, a to bez náhrady (pokud se znaleckým zkoumáním zjistí, že původně podezřelá bankovka není padělkem, vydá ČNB na základě potvrzení jinou). Je třeba mít na paměti, že trestného činu se dopouští nejen ten, kdo padělá a pozměňuje peníze v úmyslu je vydávat za pravé, ale také ten, kdo nedodrží zákonný postup a přijatou podezřelou bankovku neoznámí policistům, ale dále ji úmyslně uvede do oběhu. Pro příklad můžeme zmínit případ, kdy krajští kriminalisté vyšetřovali vyrobení padělané bankovky, kterou pachatel úmyslně udal do oběhu, a bankovku potom uplatnilo v běžném platebním styku dalších pět osob, přestože věděly, že peníze jsou falešné.
Každá bankovka je chráněna před paděláním celou řadou ochranných prvků. Některé jsou takového charakteru, aby je mohl rozeznat každý občan, který je poučen o jejich existenci. Jiné lze najít za použití jednoduché techniky, kdy nejběžněji se můžeme setkat třeba s tužkovým detektorem, který používají pokladní nebo UV lampou. Rychlou kontrolou následujících znaků si i laik může zjistit pravost bankovky. Odborníci doporučují prohlédnout bankovku jak z lícové, tak i rubové strany. Zaměřit se rovněž na kvalitu papíru.
Pokud podržíte bankovku proti světlu, je jasně vidět vodoznak, což je jeden z nejsnadněji kontrolovatelných prvků. Najdeme ho ve střední části širokého nepotištěného okraje bankovky a vždy ho tvoří obraz osobnosti, který je stejný jako na hlavním motivu. Portrét na vodoznaku je obrácený čelem k tištěnému obrazu osobnosti na bankovce. Padělky mohou mít vodoznak napodoben kresbou či razítkem, u těch nejjednodušších zcela chybí.
Dalším snadno čitelným znakem je ochranný okénkový proužek z umělé metalizované hmoty. Proužek je zapracovaný do hmoty papíru přes celou šíři bankovek již při výrobě. Pokud se podíváte na lícní stranu, vystupuje vždy po 6 mm na povrch papíru. Při pohledu proti světlu je proužek vidět z obou stran jako celistvá tmavá linka s mikrotextem nominální hodnoty, měny a u novějších bankovek i nápisem ČNB.
Soutisková značka neboli průhledka je u českých korun tvořena písmeny CS nebo ČR, na eurech pak nominální hodnotou bankovky. Z každé strany je část obrazce, který se průhledem proti světlu spojí v jeden celek. Při tištění padělků dochází k posunům, které jsou snadno rozeznatelné.
Bankovky vyšší nominální hodnoty mají ještě ochranný iridiscentní pruh. Tento zhruba 20mm pruh získá při sklopení bankovky proti světlu slabý barevný nádech s kovovým odleskem.
"Radíme občanům, aby věnovali pozornost popsaným ochranným prvkům, pozor by si měli dát především pracovníci obsluhy heren, barů, benzínových čerpacích stanic nebo pokladní v obchodech.
Na závěr můžeme zmínit, že zadržením podezřelé bankovky práce kriminalistů zdaleka nekončí, naopak nastává náročné a systematické šetření. O tom, že se jim daří padělatele odhalovat, může svědčit i skutečnost, že od ledna 2012 bylo zjištěno celkem sedm osob, které byly vyšetřovány v souvislosti s trestnou činností, týkající se jak padělání peněz, tak i jejich uvádění do oběhu," říká mluvčí západočeských policistů Markéta Fialová.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 03.09.2012 07:16



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka