Mezinárodní festival Divadlo: Tipy na pátek

Festival Divadlo nabízí v programu nejen představení, ale je také místem setkávání divadelních profesionálů z celého světa. Od 10 do 14 hodin se přítomní kritici, režiséři a další tvůrci sejdou v klubu Komorního divadla na mezinárodním sympoziu „Dvacet let poté – proměny divadla a jeho reflexe po...

Cílená propagace v Plzni

Festival Divadlo nabízí v programu nejen představení, ale je také místem setkávání divadelních profesionálů z celého světa. Od 10 do 14 hodin se přítomní kritici, režiséři a další tvůrci sejdou v klubu Komorního divadla na mezinárodním sympoziu „Dvacet let poté – proměny divadla a jeho reflexe po roce 1989“. Diskuse je volně přístupná široké veřejnosti, tlumočení z angličtiny do češtiny je zajištěno. Druhým dnem také běží od 14 do 20 hodin v obchodním centru Avalon Business Centre projekt „Reliquiarum“ souboru Depresivní děti touží po penězích.

15 hodin se opět po roce vrátí na jeviště Komorního divadla pravidelný host festivalu – pražské Divadlo Komedie, tentokrát s hrou Roberta Musila „Snílci“, kterou režisér Dušan David Pařízek objevil pro česká jeviště. Pařízek je oceňovaný divadelník, dvakrát byl nominován na Cenu Alfréda Radoka. Jeho inscenace „Antiklimax“ byla také nominována za sezonu 2003/2004 na Cenu Sazky a Divadelních novin, „Proces získal“ Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2007 a Pražské komorní divadlo – Divadlo Komedie získalo Cenu Alfréda Radoka jako nejlepší scéna roku 2007.

Slovenskou scénu v hlavním festivalovém programu zastoupí od 18 hodin ve Velkém divadle Divadlo Andreje Bagára z Nitry s inscenací „Vše pro národ“ autorů Boženy Slančíkové-Timrava a Ondreje Šulaje. Inscenace proslulého díla slovenské literatury, které svého času překračovalo dobové konvence, sleduje dvě ústřední linie – s ironickým odstupem komentuje slovenský patriotismus a vypráví o touze hlavní hrdinky po životním naplnění. Daniel Majling, dramaturg inscenace a zároveň Divadla Andreje Bagára, říká: „Vše pro národ sa na pozadí tragikomických príbehov malej skupinky intelektuálov zaoberá spoločenskými a politickými otázkami národnej identity a tolerancie voči iným národom, miestom národa v hodnotovom rebríčku dnešného človeka a ilúziamí, ktoré si o národe a jeho potrebách vytvára elita. Inscenácia vznikla v národnostne zmiešanom regione a to v čase rastúceho národnostného napätia a vznikania rôznych polovojenských organizácií. Vznikla preto, aby sa na problém pozrela s plnou vážnosťou, no zároveň aj s nadhľadom a humorom; vznikla preto, aby spochybnila a odmietla paušálne odpovede; aby hľadala nesentimentálne zmierenie.“ V režii Michala Vajdičky se tato inscenace stala i díky výborným hereckým výkonům, preciznímu režijnímu vedení a výraznému scénografickému řešení (celé jeviště je pokryto hlínou) na Slovensku událostí sezóny.

Od 20 hodin uvidí návštěvníci prostoru nádraží Plzeň Jižní předměstí autorskou výtvarně pohybovou performance souboru Evrybáby „Hlava k listování“ s texty Adrieny Šimotové využívající oživlé výtvarné techniky či vrstvení materiálu jako vyjadřovací prostředek. Představení je poctou ženě tvůrkyni, jež v osobě Adrieny Šimotové životem i dílem symbolizuje českou kulturu druhé poloviny 20. století. Soubor vznikl v roce 2003 na půdě Ateliéru dramatické výchovy Západočeské univerzity v Plzni. Čistě ženská sestava je vlastně dílem náhody. V ročníku se potkaly samé ženy, studující dramatickou výchovu. Divadlo se postupně stalo klíčovou cestou k sebevyjádření i hledání orientace ve světě i k sobě navzájem.

Po středečním představení „Rozmarného léta“ přivítá divadlo Alfa od 21 hodin další inscenaci s tématikou léta – „Kam vítr, tam pláž“ pražského Studia Ypsilon. Mladý režisér Jiří Havelka se přes rámcové téma windsurfingu dotýká s velkou představivostí a hravostí otázek po smyslu existence, vztahů, komunikace i nesmyslné touhy vrhat se stále vpřed.

Divadelní pátek zakončí od 22 hodin ve Světovaru inscenace pražského Divadelního studia továrnaPolíbila Dubčeka“, která se skládá ze dvou grotesek z ponuré doby: 1) „Ať hoří Paříž“ - sborová montáž zachycující vznik studentských bouří v květnu 1968. Vychází z dobových textů, z pamětí Jean-Clauda Carrièra, z komunistického manifestu Karla Marxe, z myšlenek Che Guevary a z dalších utopických materiálů.  2) „Políbila Dubčeka“ - groteska o zatčení Dubčeka, o moskevském jednání v srpnu 68 a o osudech dívky, která políbila Dubčeka a chtěla políbit Brežněva. Autor, Karel Steigerwald, i Viktorie Čermáková, režisérka inscenace, nahlížejí tehdejší události vypjatě groteskní optikou.  Historické postavy,  které tu vystupují, jsou představeny v záměrné nadsázce, blížící se sarkastické karikatuře. V představení hraje řada známých herců, mezi jinými například Ondřej Pavelka, Zdena Hadrbolcová či Eva Salzmannová. Viktorie Čermáková byla na festivalu Příští vlna / Next Wave 2007 oceněna za přínos českému divadlu, v témže roce byla nominována na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku.

 

Podrobný program a další informace najdou zájemci na www.festivaldivadlo.cz

 


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
11.09.2009 09:22



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka