Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž v Plzni

Zní to pro mnohé neuvěřitelně, ale Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž má mnohaletou tradici. Poprvé se konala v roce 1963 v Hradci Králové.

Cílená propagace v Plzni

Zní to pro mnohé neuvěřitelně, ale Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž má mnohaletou tradici. Poprvé se konala v roce 1963 v Hradci Králové jako soutěž národní a od té doby prošla několika krizemi, které ji po překonání vždy vynesly o několik příček výš na pomyslném žebříčku kvality i popularity.
U zrodu Smetanovské soutěže stál její iniciátor a zakladatel Václav Holzknecht, tehdejší ředitel Pražské konzervatoře. Bezprostředním impulsem pak byl první ročník Chopinovy soutěže v Mariánských Lázních. Dr. Holzknecht jako předseda poroty uveřejnil v tisku hodnocení této soutěže a posteskl si, že něco podobného by pro oživení zájmu u mladé pianistické generace potřebovalo klavírní dílo Bedřicha Smetany. Myšlenka se ujala v Hradci Králové u tehdejších pracovníků Parku kultury a oddechu za podpory továrny na klavíry, která měla a má sídlo právě v Hradci Králové.
Uvedení soutěže v život nebylo však tak jednoduché. Město, pořádající instituce i zástupci továrny na klavíry myšlenku podporovali, ale „shora“ přišel stručný vzkaz, že pořádání Smetanovské klavírní soutěže je nesmysl. Dr. Holzknecht se nezalekl, soutěž se rozjela a čtyřicet let její existence nelépe dokládá její užitečnost, se vzrůstající popularitou její právo na život.
Až do roku 1968 probíhala soutěž každoročně. V uvedeném roce zažila první velkou krizi. Po srpnových událostech, kdy lidé měli jiné starosti, značně poklesl počet soutěžících. Třebaže se i za těchto okolností soutěž prosadila, malý počet soutěžících byl podnětem k praktickým krokům. Soutěž byla pozměněna z každoroční na bienále a byly zavedeny dvě věkové kategorie, přičemž té starší přibylo třetí kolo s doprovodem orchestru. Tyto zásadní úpravy měly pozoruhodný dosah. Zvýšil se počet kandidátů i jejich kvalita a mezi soutěžícími se vyskytli i první klavíristé ze zahraničí. Vzhledem k tehdejším poměrům pochopitelně všichni z Východu. Z této situace a z podpory místních institucí žila soutěž příštích deset let.
Dalším zlomem v existenci soutěže byla smrt jejího zakladatele Holzknechta v roce 1988. Jeho dlouholetý spolupracovník Jan Novotný, nynější výkonný prezident Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže, byl pověřen vedením dalších ročníků a soutěž vstoupila i do nové, polistopadové etapy.
Kdyby se snad někdo domníval, že sametová revoluce znamenala v případě Smetanovské soutěže i automatické zlepšení jejích existenčních podmínek, velmi by se mýlil. Jana Novotného stálo mnoho úsilí přesvědčit celou řadu nových lidí na kompetentních místech o nutnosti v načatém díle pokračovat. Další z krizových situací byla překonána a soutěž se podařilo vzkřísit k životu rekordním počtem účastníků včetně cizinců, což přesvědčilo tehdejší představitele města o právu soutěže na další existenci.
Tím ale historie soutěže zdaleka nekončí. Na sklonku devadesátých let po zásadních personálních změnách na vedoucích místech magistrátu v Hradci Králové se změnily priority a kultura nebyla považována za jednu z nich, těsně před zahájením byl 24. ročník Smetanovské soutěže zrušen.
Situace Smetanovské soutěži hrozila zánikem, stejně jako v roce 1968. Problém zaujal stavebního podnikatele z Brandýsa nad Labem, který založil v místě svého působení Smetanovo hudební sdružení. Přesvědčil zástupce města i místní podnikatele a 24. ročník se uskutečnil na krásném renesančním zámku právě v Brandýse nad Labem, byť s půlročním odkladem a bez třetího kola s orchestrem. Organizátoři soutěže byli za tento záslužný krok vděční, ale věděli, že jde o dočasné řešení.
V Plzni začínáme psát další, prozatím závěrečnou, kapitolu historie Smetanovské soutěže. Její umístění v Plzni, počínaje 25. ročníkem v roce 2002 a doplněním jejího názvu na „Mezinárodní“. Plzeň má všechny výhody potřebné pro konání akcí, spojených se jménem Bedřicha Smetany. Smetanovskou tradici, ze které vznikl festival, podporu města, nadšení a dobrou vůli všech zúčastněných v projektu pokračovat. S tímto vědomým můžeme nadšeně očekávat 26. ročník Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 01.03.2004 11:26




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka