Místo pro radar v Brdech přitahuje pozornost

S poměrně hustým mladým smrkovým lesem, občasnou břízou nebo bukem, kmeny zlámanými větrem a trnitým křovím ostružin na zemi vypadá kóta 718 v jihozápadním výběžku vojenského prostoru Brdy podobně jako tisíce jiných míst v českých lesích. Přesto v poslední době přitahuje pozornost mnoha lidí nejen v Česku.

Jarní servisní akce AUTO CB

S poměrně hustým mladým smrkovým lesem, občasnou břízou nebo bukem, kmeny zlámanými větrem a trnitým křovím ostružin na zemi vypadá kóta 718 v jihozápadním výběžku vojenského prostoru Brdy podobně jako tisíce jiných míst v českých lesích. Přesto v poslední době přitahuje pozornost mnoha lidí nejen v Česku. Vláda ho vybrala pro možné postavení radaru americké protiraketové obrany. Byť se původně uvažovalo o několika lokalitách, místo nedaleko vesniček Míšov a Teslíny nakonec zvítězilo. V těchto dnech stanoviště poprvé novinářům ukázali zástupci armády a vládní koordinátor pro komunikaci programu protiraketové obrany Tomáš Klvaňa.
"Bylo třeba vybrat lokalitu tak, aby splňovala parametry na geologické podloží, na dopravní infrastrukturu, a zejména parametry funkčnosti radaru. To znamená volný výhled ve směru střední Asie, tedy v jihovýchodním směru," popsal mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Volný výhled podle něj znamená, že ve směru budoucího vysílání velmi úzkého paprsku s minimálním bočním a zadním vyzařováním není v úhlu dva až 11 stupňů nad obzor žádná terénní překážka. Zároveň to musela být taková lokalita, aby budoucí základna nekomplikovala běžný výcvik české armády ve vojenském prostoru.
Ve směru, kterým by radar případně vysílal, není ani jedna z nejbližších obcí - 1700 metrů vzdálené Teslíny ani dva kilometry vzdálený Míšov, upozornil Klvaňa. Zdůraznil přitom, že i kdyby obce ležely v tomto směru, paprsek bude vysílat z kopce a do vzduchu a země se nedotkne. Navíc studie prokázaly, že radar nemá žádný škodlivý vliv na zdraví ani ekologii.
Kótu zarůstá poměrně hustý mladý smrkový les, po zemi se plazí trnitá křoví ostružin. V příštích týdnech by se sem měli vypravit američtí experti, kteří tu provedou další měření. "Bude to měření technického rázu. Bude se tu třeba vrtat, měřit geomagnetické vlny a podobně," popsal Klvaňa. Zároveň na podzim má skupina českých odborníků - vojáci, experti ministerstva obrany, odborníci z oboru hygieny a životního prostředí vyjedou na podrobná měření na Marshallovy ostrovy. Tam u radaru, který by se měl přesunout do Čech, provedou vlastní zkoumání.
"Budoucí základna má mít plochu několika kilometrů čtverečných včetně ochranné zóny, radar samotný bude na ploše několika hektarů," doplnil Klvaňa. Zatím není jasné, jak velkou část lesa, který ještě není v těžebním věku, bude třeba vymýtit. Místo bude podle Klvani díky mnohovrstevnému systému obrany možné považovat za jedno z nejbezpečnějších v Česku. Kromě ochrany v rámci celého systému protiraketové obrany bude radar chráněn zároveň běžnými posílenými prostředky české armády, zejména protivzdušné ochrany, v případě krize i dalšími systémy.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 29.07.2007 14:29



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka