Mistr světa i Evropy ve freestyle kayakingu se sešli na závodech v Plzni

První ze závodů série CNAWR Rodeo Tour 2013 – závodů ve freestyle kayakingu - hostil o víkendu Playspot Kalikovák. Přijelo na čtyři desítků vodáků. „Účast byla sice o malinko nižší než loni, ale jsme spokojeni. Přijel ale také úřadující mistr světa James Bebbington z Velké Británie či úřadující mist...

První ze závodů série CNAWR Rodeo Tour 2013 – závodů ve freestyle kayakingu - hostil o víkendu Playspot Kalikovák. Přijelo na čtyři desítků vodáků. „Účast byla sice o malinko nižší než loni, ale jsme spokojeni. Přijel ale také úřadující mistr světa James Bebbington z Velké Británie či úřadující mistr Evropy v kategorii singlkanoistů Lukáš Červinka,“ řekl ředitel závodu Martin Plch z pořádajícího oddílu TJ Union Plzeň. Důvodem podle něj bylo, že minulý týden se konal závod série EuroCupu v německém Plattlingu.
"Minulý týden jsem byl na závodech v Německu, zhruba 200 kilometůr odsud. A protože jsme neměl na tento týden žádný program, přijel jsem sem," vysvětloval James Bebbington s tím, že v Česku už v minulosti závodil. "Ale v Praze, v Plzni jsem poprvé a moc se mi tu líbí. Je to příjemná atmosféra," liboval si Bebbington, který si ze závodů odváží bronzovou medaili. Soutěž v nejnabitější kategorii mužů kajakářů zvítězil Jan Špindler, druhou příčku obsadil Martin Koll z Německa.
V kategorii žen zvítězila slovenská závodnice Eva Lásko, která jen těsně porazila Ninu Csonkovou, která je také ze Slovenska. "Mám z toho radost, porazit Ninu není lehké," řekla po závodech Eva Lásko, která se v letošním roce chystá i na další závody EuroCupu, v září by se pak ráda zúčastnila mistrovství světa v USA.
Do Spojených států se letos chystá také Lukáš Červinka, úřadující mistr Evropy v kategorií singlkanoistů. „Do té doby chci objet co nejvíc závodů, abych si zvykl na různé typy playspotů,“ říká Červinka. Plzeňský závod byl pro něj letos druhým. Minulý týden v Plattlingu skončil stříbrný, v Plzni dosáhl na příčku nejvyšší. „Uvidíme, jak dopadnu na mistrovství. Když jsem koukal na výsledky světového poháru, bodově bych na finálové jízdy měl,“ zamýšlí se.

Kompetní výsledky:
K1 juniorky: 1. Kateřina Jírová, 2. Kateřina Benešová, 3. Karolína Nemešová
Old bastards (veteráni): 1. Filip Malán (Tj Union Plzeň), 2. Alexander Meindl, 3. Martin Kučera
K1 junioři: 1. Jan Havelka (TJ Union Plzeň), 2. Yannick Muenchow, 3. Ondřej Hořánek (TJ Union Plzeň)
K1 ženy: 1. Eva Lásko, 2. Nina Csonková, 3. Lucie Horká
C1: 1. Lukáš Červinka, 2. Jakub Micka, 3. Jan Liska
K1 muži: 1. Jan Špindler, 2. Martin Koll, 3. James Bebbington

Freestyle kayaking neboli rodeo na divoké vodě je dynamická a divácky velmi atraktivní vodní disciplína, ve které jsou závodníci hodnoceni podle náročnosti akrobatických triků, které ve vymezeném čase předvedou během své jízdy ve válci či na vlně, tajkzvaných playspotech. K vidění jsou triky vertikální i horizontální, salta s lodí atp. V roce 2006 byl tento sport zařazen pod světovou kanoistickou organizaci International Canoe Federation. Ačkoli není dosud zařazen mezi olympijské sporty, olympijské veřejnosti byl představen na OH v Londýně, kde nejlepší světoví freestyle kajakáři předvedli své umění před více než 12 000 diváky a stovkami kamer z celého světa.
V České republice se každoročně pořádá CNAWR Rodeo Tour, jejíž součástí je vždy několik závodů. Letos se pojede též na vodním kanále v Praze-Troji či v Českém Vrbném. Playspot Kalikovák byl postaven v Plzni v roce 2009. Nachází se na řece Mži ve vyústění náhonu Kalikovského mlýna. Je vybudován s elektricky ovládanou překážkou, která umožňuje vytvoření vodního válce, vlny či jazyka. Trénovat na něm lze tedy různé vodácké disciplíny a techniky.