Mistrovský titul má Dlask, Štybar dojel pro stříbro

Již svůj pátý domácí titul vybojoval na sobotním mistrovství České republiky cyklokrosař Petr Dlask. Za ním skončil v České Lípě stříbrský Zdeněk Štybar.

Již svůj pátý domácí titul vybojoval na sobotním mistrovství České republiky cyklokrosař Petr Dlask. Za ním skončil v České Lípě stříbrný stříbrský borec Zdeněk Štybar.
Jezdec belgické stáje Fidea Dlask vyhrál na rozbahněné trati v České Lípě s jasným náskokem před klubovým spolujezdcem Zdeňkem Štybarem, bronz vybojoval Radomír Šimůnek z týmu Palmans Collstrop. Šampionátem vyvrcholil i osmidílný pohárový seriál Budvar Cup, jehož vítězem se stal Zdeněk Mlynář z celku Max Cursor.
Vstříc deseti okruhům o délce 2690 metrů vyrazilo 31 jezdců a devítka nejlepších juniorů. Chyběli mezi nimi zranění Bína, Kyzivát, nemocný Ausbuher a potrestaný Zlámalík, takže okruh medailových kandidátů byl poměrně úzký.
Roli největších favoritů hned od startu naplňovali Dlask a Štybar, s nimiž držel krok objev sezony Lukáš Klouček, který mezi muži startuje poprvé. Tato trojice již při průjezdu cílem prvního kola měla desetisekundový náskok před Šimůnkem a Františkem Kloučkem.
Ve druhém kole měl pád Lukáš Klouček, zatímco Dlask ve stejném momentě zaútočil a získal náskok, který poté až do cíle zvyšoval. Po zlatých medailích z let 2000, 2001, 2003 a 2006 si s jistotou dojel pro pátý triumf a za rekordmanem domácích šampionátů Radomírem Šimůnkem již zaostává o jediný titul.
V cíli třetího kola měl Dlask k dobru již 50 sekund, na dvojici Lukáš Klouček - Štybar se dotáhl Šimůnek. V následujícím okruhu ho však postihl defekt a stíhací jízdu si musel zopakovat. To už však Štybar, který vyhrál mistrovství před dvěma lety, ujel Lukáši Kloučkovi a vyrazil za ziskem stříbra.
Šimůnek dojel Lukáše Kloučka v šestém kole, v následujícím mu ukázal záda a počtvrté za sebou si dojel pro bronzovou medaili. Klouček skončil nečekaně čtvrtý, což byl pro něj velký úspěch, stejně jako pro nejlepšího juniora Jiřího Polnického jedenácté místo.
V hodnocení Budvar Cupu nepřipravilo o vítězství Mlynáře ani čtrnácté místo. Dlouho se držel v závěru první desítky, nakonec mu ale došly síly, přesto triumf uhájil a získal na půl roku automobil Škoda Octavia. Další pozice podle bodového zisku obsadili Lukáš Klouček a Ondřej Bambula.
"Až tak jednoduché, jak to asi z pohledu diváků vypadalo, to nebylo. Terén byl nevyzpytatelný, stačil by jeden pád či defekt a náskok by byl pryč. Trať mi ale vyhovovala, rozhodující bylo druhé kolo, kdy jsem v úseku, který se běhal, získal rozhodující náskok," řekl novinářům vítězný Petr Dlask. Po zisku domácího zlata však zůstává na zemi. "Rozhodující bude, abych dobrou formu prodal za tři týdny na světovém šampionátu v Belgii," dodal Dlask.
Jeho klubový kolega a stříbrný Zdeněk Štybar byl hlavně rád, že titul zůstal v jejich stáji. "Rozhodně je ve správných rukou. Chtěli jsme nastoupit hned v úvodu, ale na takové trati si jede každý za své. V bahnivých úsecích jsem na nohy Petra neměl," přiznal dvojnásobný světový šampion jezdců do 23 let Štybar.
"Třetí místo je mi asi již souzené. Klíčovým momentem byl můj defekt. Půl okruhu jsem jen na prázdném kole a dojet Štybara již nešlo," řekl Šimůnek.
Výsledky:
1. Dlask 1:05:40 hod., 2. Štybar (oba Fidea) -1:17, 3. Šimůnek (Palmans Collstrop) -1:38, 4. L. Klouček -2:30, 5. O. Bambula (oba Budvar Tábor) -2:57, 6. Lukeš (Sparta Praha) -3:07, 7. Škarnitzl (DIMP - Giant) -3:16, 8. Fr. Klouček (Author) -3:44, 9. Chrobák (Johnson Control Ml. Boleslav) -4:30, 10. Hekele (Zekov) -5:00.