Mistrovský titul pro tým RODOP s Davidem Křížkem

Jachtařský tým RODOP kapitána Martina Kulíka vybojoval titul mistrů ČR v námořním jachtingu na plachetnicích Bavaria 42 Match. Závod se jel za velmi větrných podmínek v Chorvatsku v oblasti města Biograd na Moru od 14. do 18. září 2009. Na startu se sešlo celkem 15 plachetnic, na jejichž palubách zá...

Jachtařský tým RODOP kapitána Martina Kulíka vybojoval titul mistrů ČR v námořním jachtingu na plachetnicích Bavaria 42 Match. Závod se jel za velmi větrných podmínek v Chorvatsku v oblasti města Biograd na Moru od 14. do 18. září 2009. Na startu se sešlo celkem 15 plachetnic, na jejichž palubách závodilo 120 jachtařů. Byla mezi nimi i řada známých jmen jako například olympionik Michael Maier, Milan Hájek a další. Nejvíce jachtařských osobností však bylo ve vítězném týmu RODOP. V něm startovali například oceánský jachtař z Plzně David Křížek (Jachtař roku posledních dvou let), olympijský coach Tomáš Musil, olympionik Martin Trčka, nebo Lukáš Neumann.

RODOP vyhrál šest rozjížděk a v jedné dojel na druhém místě. To znamenalo jasné vítězství před česko-polskou posádkou týmu SC Jansport a týmem S-Comp, který skončil třetí. Závod byl díky silnějšímu větru poměrně dramatický. Nebyla nouze o roztrhané plachty a několikrát došlo i ke kolizím těchto několikatunových lodí. Divoké situace na palubách si vyžádaly několik drobnějších zranění závodníků.

Pro Davida Křížka vítězství znamenalo zisk již osmnácté medaile z mistrovství republiky. Bylo to drobné zadostiučinění za neúčast v dalším plánovaném závodě přes oceán. David měl v říjnu startovat dvouposádkový závod z Francie do Mexika na dvanácti metrové lodi třídy Class 40. Kvůli finanční krizi se ale nepodařilo zajistit dostatek finančních prostředků a tak byl nucen svoji pátou transoceánskou plavbu zrušit a po účasti v několika regatách námořních plachetnic se bude dále věnovat přípravě na katamaránu.