Mláďata v zoo jsou Mino a Batul

Nová jména Mino a Batul mají vzácná mláďata ocelota velkého a opice makaka lvího v plzeňské zoo. Oficiálně je pokřtil primátor Pavel Rödl a náměstkyně Marcela Krejsová. Oba nejsou v křtění nováčky - v zoo už mají své kmotřence.

Jarní servisní akce AUTO CB

Nová jména Mino a Batul mají ode dneška vzácná mláďata ocelota velkého a opice makaka lvího v plzeňské zoo. Oficiálně je pokřtil primátor města Pavel Rödl a jeho náměstkyně Marcela Krejsová. Oba nejsou v křtění zvířat nováčky - v plzeňské zoo už mají mezi savci své kmotřence.
Sameček ocelota velkého se v Plzni narodil na začátku září zkušenému šestnáctiletému otci Adamovi a jeho nové, dosud nepojmenované dvouleté partnerce. Zatímco pro Adama je Mino už 13. potomkem, samička rodila poprvé. Mino znamená španělsky miláček a zároveň kocour.
Zoo chová tyto elegantní kočkovité šelmy od roku 1970. "Na svět zde přišlo téměř 50 mláďat. Poslední Atrei se narodil v roce 2002," řekl mluvčí zoo Martin Vobruba. Oceloti žijí v Jižní Americe. Neustálé pronásledování pro kožešinu a ničení jejich biotopu způsobilo, že se tato kočka ocitla na seznamu zvířat s nejvyšším stupněm ohrožení. "Oceloti vymírají a v českých zoo jsou nyní chováni spíše sporadicky," konstatoval mluvčí.
Nejmladší ratolest rodiny indických makaků lvích dostala jméno Batul. "Atul je totiž indické chlapecké jméno, které znamená jedinečný. Písmenko -b- jméno poupravuje do populární podoby," vysvětil Vobruba. Batul dostal jméno ke svým prvním narozeninám. Je to druhé plzeňské mládě ve druhé generaci, celkově čtvrté odchované.
"Makak lví je nejhezčí a nejvzácnější z makaků. Postaru se také nazývá wanderu nebo opice vousatá," popsal mluvčí. Makaků je několik druhů, jsou hnědí, pouze wanderu je černý se stříbrnou hřívou. I tato zvířata jsou v přírodě velmi ohrožená. Podle informací z počátku 80. let 20. století jich v přírodě žilo méně než 1000, nyní je to ještě méně. I ohrožení tohoto druhu má příčinu v úbytku jeho přirozeného prostředí. Makakové indičtí se navíc špatně množí, a to i v zajetí. Tento druh je ojedinělý i v zoologických zahradách. V roce 1984 jich žilo v zajetí 330, v roce 1994 již 567.
Do Plzně dorazil první samec Mak v roce 1981, nepříbuzné partnerky se mu podařilo obstarat až v roce 1992, to už ale byl na plození potomků moc starý. Zoo pak postupně opatřilo další opice, ty se ale mezi sebou nemohly dlouho shodnout. Až po dalších přesunech chovatelé vytvořili dva páry: Huberta a Evu a Bruna s Mirunkou. První mládě Viki se narodilo v roce 1996. Současnou rodinu tvoří nový samec Wuppi, Mirunka, Viki a její mláďata dvouletá Josefína, přezdívaná Párvatí, a Batul.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
08.12.2006 10:20



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka