Mladého včelojeda zachránila adopce

Zajímavý případ řešili v nedávné době rokycanští ochránci přírody provozující záchrannou stanici pro volně žijící živočichy na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku. Při procházce lesem bylo nalezeno bezmocné mládě včelojeda lesního v lesním komplexu nad obcí Podbrdy ve Středočeském kraji. Na místo se o...

Cílená propagace v Plzni

Zajímavý případ řešili v nedávné době rokycanští ochránci přírody provozující záchrannou stanici pro volně žijící živočichy na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku. Při procházce lesem bylo nalezeno bezmocné mládě včelojeda lesního v lesním komplexu nad obcí Podbrdy ve Středočeském kraji. Na místo se okamžitě vydali ochránci přírody a mládě převezli do rokycanského zvířecího centra.
Včelojed lesní je velice zajímavý dravec s rozpětím křídel 130 až 150 centimetrů a vahou od 580 do 950 gramů. Tedy zhruba velikosti všeobecně známé káně lesní, se kterou si jej lze velice dobře splést.
U nás patří k ohroženým druhům, i když se s ním v poslední době setkáváme stále častěji. Je to dravec specializovaný na požírání vos, sršní a jejich larev. Svůj jídelníček si může však v malé míře obohatit i lovem malých obratlovců. Hnízdí v lese a po většinu roku je obtížné jej spatřit. Výjimkou jsou svatební lety, při kterých je nápadný tleskáním křídel.
"Zároveň s převozem do záchranné stanice živočichů v centru Rokycan jsme kontaktovali kolegy z jiných stanic s žádostí, zda-li nevědí o hnízdě, kam by se dal malý včelojed adoptovat. Bylo to hlavně z toho důvodu, že včelojed je specializovaným druhem dravce, jehož péče vyžaduje poměrně náročné krmení. Adopce do jiného hnízda by tak byla nejvhodnější formou, jak malého požírače vos zachránit a vrátit jej do přirozeného prostředí," líčí šéf rokycanských ochránců přírody Pavel Moulis.
Během uplynulých 24 hodin od nálezu bylo jasno. Malý včelojed putoval do Centra Ochrany fauny ČR Hrachov na Sedlčansku poblíž Slapské přehrady a posléze do adoptivního hnízda. "Kromě úspěšné záchrany mladého včelojeda, za níž patří poděkování jeho nálezci panu Kozákovi z Podbrd, jsme měli šanci si prohlédnout moderní areál Ochrany fauny ČR pod vedením Pavla Křížka. Ten celou úspěšnou adopci zorganizoval a současně nás provedl areálem, který zřejmě nemá v České republice obdoby," dodává Moulis.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 22.07.2012 17:10



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka