Mladí ochránci z Rokycan vyráběli krmítka

Přikrmování opeřenců v zimním období má u nás dlouholetou tradici. Zapojují se do ní nejen ornitologové, zahrádkáři či milovníci ptactva, ale samozřejmě i ochránci přírody. Nejinak tomu je i v případě mladých ochránců přírody, kteří jsou sdruženi v přírodovědném kroužku při ZO ČSOP Rokycany ve Šverm...

Cílená propagace v Plzni

Přikrmování opeřenců v zimním období má u nás dlouholetou tradici. Zapojují se do ní nejen ornitologové, zahrádkáři či milovníci ptactva, ale samozřejmě i ochránci přírody. Nejinak tomu je i v případě mladých ochránců přírody, kteří jsou sdruženi v přírodovědném kroužku při ZO ČSOP Rokycany ve Švermově ulici. Byť to venku spíše vypadá na příchod jara, pustili se v nedávné době pod vedením Oliny Matějkové a Heleny Spálenkové do výroby lojových šišek. Ty jsou mezi opeřenci nejen velice oblíbené, ale i na výrobu celkem jednoduché. "V předem připraveném hrnci jsme nechali rozpustit tuk a do něj posléze přidali slunečnici, proso, ořechy a další vhodné pochutiny pro sýkorky, brhlíky či strakapoudy. Pomocí lžíce jsme se pak směs snažili nalít do připravených borových šišek. Po ztuhnutí směsi jsme ještě šišku opatřili provázkem na zavěšení. Vzhledem k tomu, že nám práce šla pěkně od ruky, mohli jsme si ještě připomenout hlavní zásady správného přikrmování," popisuje šéf ochránců Pavel Moulis.
K předkládání potravy opeřencům v zimním období slouží nejrůznější typy přikrmovacích zařízení. Ty lze koupit nejen v supermarketech, ale možností je i vlastní výroba. Od těch výše popsaných – jednoduchých až po ty nejsložitější stavby. Návody lze najít především v různých ornitologických publikacích. Velice důležité je i umístění krmítka. To by mělo být na závětrném, nerušeném místě, které uniká pozornosti nejen lidí, ale i případných predátorů /dravců, šelem či koček/. Je též vhodné, když jsou v blízkosti keře či stromy, které jsou přirozeným krytem a návštěvníci krmítka se cítí bezpečněji a zařízení s oblibou navštěvují.

Nejvhodnější potravou pro všechny drobné ptáky jsou olejnatá semena, z nichž nejrozšířenější je slunečnice, mák či řepka. Vhodná jsou i rozsekaná jádra vlašských ořechů, obilniny, jablka, případně hovězí či skopový lůj. Dnes však není problém koupit speciální směs pro zimní přikrmování ptáků. Vyvarovat bychom se však měli předkládání pečiva a soleným či kořeněným zbytkům jídel z kuchyně. Rovněž nevhodné jsou těstoviny a zdraví opeřenců neprospěje zplesnivělé, zapařené či jinak zkažené zbytky potravin. Vhodnější je předkládat potravu v menším množství, ale pravidelně každý den. Při sněhové pokrývce a velkých mrazech dávky úměrně zvyšujeme. Krmítko slouží nejen opeřencům jako zdroj potravy, ale může posloužit i nám jako zdroj poznání. "Krmítko navštěvuje celá řada ptáků, o kterých jsme třeba neměli ani potuchy. Máte-li i Vy zájem se zapojit do zimního přikrmování opeřenců máte teď tu nejlepší příležitost, neboť zima zcela jistě ještě nekončí," dodává Moulis.

Český svaz ochránců přírody v Rokycanech se však nestará jen o drobné zpěvné ptactvo, ale svoji aktivitu rozšířil i na přikrmování vodních ptáků na řece Berounce. Konkrétně přímo v Berouně, kam pravidelně zaváží nejrůznější krmivo /pečivo, ječmen, zeleninu …/ k obohacení jídelníčku zde vyskytujících se opeřenců.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 04.02.2013 07:17



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka