Mladí z Česka a Německa představí v sobotu v Pekle urbanEx

Znáš ten příběh? Víš o něm, že existuje? Vnímáš, že jsi jeho součástí? Příběhu, jenž nebyl napsán, nýbrž nakreslen. Ne jen tak od ruky, ne: pravítkem na milimetrový papír a nebezpečnou tuší, která nejde jen tak smazat. Je to příběh, jejž vystavěli mnozí, ale často byl navržen jen pár jednotlivc...


Znáš ten příběh? Víš o něm, že existuje? Vnímáš, že jsi jeho součástí?
Příběhu, jenž nebyl napsán, nýbrž nakreslen. Ne jen tak od ruky, ne: pravítkem na milimetrový papír a nebezpečnou tuší, která nejde jen tak smazat. Je to příběh, jejž vystavěli mnozí, ale často byl navržen jen pár jednotlivci. Příběh psaný dřinou a potem a někdy také krví.

Příběh města. Města, co tu stojí a mluví k Tobě svou němou řečí – slyšíš ho? Měl bys jít tudy. Běž tudy! Odsud se raději drž dál! Zde pociťuj úctu. Tady by ses měl cítit vlastně docela malý. Posaď se na lavičku, do stínu, a tady, tady už se můžeš i opřít o strom…
Kdo naplánoval naše cesty, připravil pro nás plácky a náměstíčka, kde se budeme pohybovat? Kdo před nás postavil ty zdi? A kdo je postavil kolem nás? S jakým úmyslem? Plníme to, co ten Někdo, kdo kreslil příběh, od nás očekával?
Město. Žijeme obestaveni kamenem, betonem, „hradbou zeleně“; stojíme na křižovatkách, stojíme v zácpě; běháme na vlastní pěst po předem naplánovaných běžeckých trasách skrz plochy zeleně; cítíme se svobodně nebo stísněně – zeptal/-a ses někdy sám sebe, jakou roli ty v této předem dané struktuře hraješ? A zda máš možnost vůbec sám něco změnit? Třeba ještě není osud všeho vytesán do kamenů kolem nás….

Již od soboty 30.8. pracuje v Plzni na Slovanech 18 mladých lidí z Čech a Bavorska, v rámci druhé části česko-německého divadelního projektu čojč urbanEx, na tvorbě nového představení, které v pátek 5.9. prezentuje před plzeňskými středoškoláky.
Jedná se o divadelní koláž, jejíž jednotlivé scény jsou pochopením vztahu člověka a urbanizovaného prostoru, v němž tráví většinu svého života. Představení pracuje se scénami, které se prolínají s živými obrazy, projekcí, pohybem a především divadelním jazykem čojč, kterému rozumí češi i němci, aniž by se muselo během představení překládat.
Mimo představení pro školy, plánují také veřejnou produkci v neděli 6.9. od 19:00 ve Velkém sále Kulturního domu Peklo v Pobřežní ulici. Budou určitě moc rádi, pokud se přijdete podívat na výsledky jejich úsilí. Určitě je na co se těšit.
Představení bude završením dvacetidenního česko-německého projektu, jehož první část se odehrávala v německém Weidenu na začátku srpna a kde již mladí aktéři oslovili publikum se svou první produkcí zaměřenou na osudy Weidenské čtvrti Stockerhut.

urbanEx je projekt Cojc gGmbH, což je iniciativa sdružující mladé lidi z česko-bavorského příhraničí prostřednictvím divadelně pedagogických metod a jazykové aminace, financovaná z evropských fondů Interreg IVa Efre Cíl3 (EU-Gemeinschaftsinitiative) v kooperaci s Fonds Soziokultur, Bayerischen Jugendring, Česko-německým fondem budoucnosti a Bezirk Oberpfalz. Partnerem projektu je Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Termíny představení:

5.9.2014 10:00 PEKLO - představení pro školy

6.9.2014 19:00 PEKLO - představení pro veřejnost (vstup volný)


(PEKLO dům Kultury , Pobřežní 2220/10 Plzeň 301 17) Délka představení: 50 minut


Vedení projektu: Eleanora Allerdings, Karel Hájek


---

Čojč je forma setkávání, která je realizována na česko-německých divadelních projektech v česko-bavorské příhraniční oblasti.

Divadelní síť Čechy Bavorsko pracuje s pedagogicko-divadelními metodami a elementy jazykové animace. Nabízíme mládeži prostor, kde se může zabývat jazykem, kulturou a minulostí této

příhraniční oblasti. To se děje na dvou až třítýdenních divadelních projektech, na víkendových setkáních a na Čojčlandské Konferenz, která se koná jednou do roka.


Čojč jako jazyk

Slovo Čojč je složenina z českého slova „Česky“ a od souzvuku „[d]eutsch“ – v češtině „[d]ojč“.

Čojč zve ke kreativnímu, hravému zacházení češtinou a němčinou a klade menší důraz na gramatiku a psaní.


Čojč divadelní síť Čechy Bavorsko

Pedagogicko-divadelní institut DAS Ei (Norimberk) a kulturní sdružení A BASTA! (Rokycany/Praha) založili v roce 2002 přeshraniční Čojčskou síť proto, aby mohli společně pořádat česko-německé divadelní setkání pro mládež, kde by byl koncept Čojč používán. V červnu 2011 založili společně cojc gGmbH – Divadelní síť Čechy Bavorsko.

Zeměpisně se Čojč divadelní síť Čechy Bavorsko nachází v příhraniční oblasti Čech a Bavorska: od Hofu/Aše na severu přes Weiden/Tachov až k Českým Budějovicím/Pasovu na jihu a ve směrech západ-východ od Plzně k Řeznu. Jako „externí pohraniční stráž“ se komunikuje z kanceláří, které jsou na externích místech, a to v Norimberku a Praze.


Účast, iniciativa, samostatná aktivita

Vyslovitelný cíl Čojčské divadelní sítě Čechy Bavorsko je zapojení mládeže a mladých dospělých do koncepce, organizace a realizace Čojčských divadelních setkání a do dalšího vzdělávání pro iniciátory a vedoucí jejich vlastních akcí. Organizace cojc gGmbH, TPI DAS Ei a A BASTA! přitom vykonávají obsahovou a strukturální podporu od osobního poradenství, nabídek dalšího vzdělávání, koučingu a infrastruktury kanceláří.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
05.09.2014 08:37



0 +
 
Auto CB - Fabia | Škoda Plus

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Fabia | Škoda Plus