Moderní planetárium v Techmanii má i historické dýmníky

Stavba supermoderního 3D planetária, která vzniká v areálu Techmanie, má za sebou další milník: probíhá zastřešení a instalovány byly historické dýmníky. Rovněž práce ve vlastní budově Techmanie jsou v plném proudu: čile zde vznikají například nové laboratoře pro výuku žáků a studentů. „Do konc...

Cílená propagace v Plzni

Stavba supermoderního 3D planetária, která vzniká v areálu Techmanie, má za sebou další milník: probíhá zastřešení a instalovány byly historické dýmníky. Rovněž práce ve vlastní budově Techmanie jsou v plném proudu: čile zde vznikají například nové laboratoře pro výuku žáků a studentů.
„Do konce listopadu bude dokončena konstrukce střechy planetária; již teď na ní ale byly instalovány tři historické dýmníky z roku 1917“, vysvětluje tiskový mluvčí Techmanie Tomáš Moravec. „Dýmníky sloužily bývalé škodovácké jídelně k ventilaci, a díky rekonstrukci vlastně o svou funkci přišly: jejich smysl nahradí moderní vzduchotechnika. Dýmníky se nicméně i přesto objeví na střeše nového planetária, a to proto, abychom z původní stavby zachovali co nejvíce historických stavebních prvků“, shrnuje Moravec.

Samotná rekonstrukce téměř stoletých dýmníků nemusela být nějak zásadní: „Byly obroušeny, impregnovány, ale větší zásahy jsme provádět nemuseli – celkem jsme vyměnili asi jen 10% z jejich dřevěných částí, zbytek byl dobře zachovalý“, komentuje Ing. Zbyněk Rada, stavební technik projektu dostavby science centra a výstavby 3D planetária.

Tři historické dýmníky byly v minulých dnech instalovány na tzv. Hetzerovy vazníky, které konstrukčně vymezují celou stavbu. Momentálně navíc získávají titanovo-zinkový povrch, který bude nakonec typický pro celou stavbu: „Titan-zinek samozřejmě původní stavitelé v roce 1917 ještě neznali, historická budova měla střechu i krytinu dýmníků z pozinkovaného plechu. V souladu s památkáři jsme se ale pro planetárium rozhodli využít moderní materiál, který vypadá stejně, jako ten historický, má však delší životnost“, shrnuje Moravec.

Kromě planetária probíhají práce i ve vlastní budově Techmanie, která nese „škodovácké“ označení PJ55. Zde bylo již např. dokončeno vyzdívání budoucích chemických, fyzikálních a biologických laboratoří, které od roku 2014 nabídnou odborné zázemí pro výuku žáků základních a středních škol.

Nové supermoderní planetárium získá Plzeň již na podzim příštího roku. Celý areál Techmania Science Center bude dokončen do poloviny roku 2014. V letošním roce stavební práce návštěvnický provoz Techmania neovlivní.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 13.10.2012 17:04



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka