Modrý sloup na Šumavě zůstane zavřený

Obyvatelé Šumavy a turisté na české i německé straně hranic se nedočkají otevření hraničního přechodu pro pěší Modrý sloup, o nějž usilují už 13 let. Stát a národní park se dosud bránily, na podzim oznámily, že budou hledat cesty, jak přechod otevřít. Záměr nakonec ztroskotal na nové odborné studii.

Cílená propagace v Plzni

Obyvatelé Šumavy a turisté na české i německé straně hranic se nedočkají otevření hraničního přechodu pro pěší Modrý sloup, o nějž usilují už 13 let. Stát a národní park se dosud bránily, na podzim oznámily, že budou hledat cesty, jak přechod otevřít. Záměr nakonec ztroskotal na nové odborné studii. Podle ní by měl přechod zásadní negativní dopad na unikátní populaci tetřeva hlušce, oznámil v Modravě náměstek ministra životního prostředí František Pojer.
Výsledky posouzení jsou závazné. Otevření přechodu by podle nich narušilo stabilitu celé tetřeví populace. Antonín Schubert, starosta šumavské Modravy, netajil velké zklamání. "Nedokážu teď říci, co se stane, až se to dozví veřejnost. Je ale jasné, že místní obyvatelé, lidé ze Šumavy i turisté to přijmou velmi, velmi špatně," míní. Přechod bylo podle něj možné otevřít před vyhlášením chráněných soustav Natura 2000, nyní jsou směrnice pro tato území velmi přísné. Právě Modrava o Modrý sloup bojovala - má na svém území 25 kilometrů hranice s Bavorskem bez jediného přechodu.
Tetřev hlušec patří mezi kriticky ohrožené druhy. V ČR zbývá podle ministerstva posledních 200 jedinců, většinou právě na Šumavě. Správci parku a ministerští úředníci prý zvažovali více variant turistických tras k přechodu. Podle posudku by ale všechny pro tetřevy znamenaly velké ohrožení. Ptáci jsou velmi citliví na rušení. V zimě by mohli kvůli turistům příliš zeslábnout a hynout. Mají totiž jen omezené množství potravy a každá aktivita je vyčerpá. V létě zase mohou turisté ohrozit hnízdění a vyvádění mláďat.
Ministerstvo a správa parku se podle Pojera pokoušely najít řešení, které by umožnilo přechod využívat a zároveň by nepoškodilo vzácnou přírodu. "Ale odborný posudek jednoznačně konstatoval, že rizika pro nejdůležitější českou populaci jednoho z nejvzácnějších našich druhů zvířat jsou příliš vysoká," konstatoval. Posudek vypracovaný Vladimírem Bejčkem z České zemědělské univerzity ale zároveň doporučuje další sledování populace tetřeva. "Pokud sledování prokáže, že počet tetřevů roste a populace se stabilizuje, bude možné záměr na otevření přechodu znovu posoudit, dodal Pojer.
Přechod Modrý sloup měl být v centrální Šumavě, kde je nyní mezi nejbližšími přechody u Prášil a na Bučině 35 kilometrů hranic. Historický přechod umožňuje přejít z Čech do Německa přímo na vrch Luzný, opačným směrem zas na Březník. Na březnické hájovně je expozice Karla Klostermanna, kterou podpořili i Němci. "Teď ale nemohou jít 2,5 kilometru pěšky přes Modrý sloup, ale musejí objíždět 90 kilometrů, aby mohli na Březník a prohlédli si, na co přispěli," poznamenal Schubert.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 27.06.2006 08:20



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka