Mouřenec si v neděli připomene pochod smrti přes Šumavu

Silný příběh z konce druhé světové války připomene o víkendu šumavský Mouřenec. Přesně před 69 lety poslali nacisté 1200 žen a dívek židovského vyznání na pochod smrti. 310 km dlouhou cestu z bavorského města Helmbrechts do jihočeských Volar. Poslední část cesty vedla přes Hartmanice nebo Annín. Pěš...

Cílená propagace v Plzni

Silný příběh z konce druhé světové války připomene o víkendu šumavský Mouřenec. Přesně před 69 lety poslali nacisté 1200 žen a dívek židovského vyznání na pochod smrti. 310 km dlouhou cestu z bavorského města Helmbrechts do jihočeských Volar. Poslední část cesty vedla přes Hartmanice nebo Annín. Pěší pochod plný útrap přežilo jen několik desítek žen. Vzpomínkové pásmo na oběti pochodu začíná na Mouřenci v neděli 13. dubna ve 14 hodin. Dochované výpovědi těch, které přežily, duchovní texty a zamyšlení doprovodí svými improvizacemi špičková varhanice Markéta Schley Reindlová.
Takzvané pochody smrti byly jednou z posledních tragických kapitol druhé světové války. Nacisté nechtěli dopustit, aby vězně z koncentračních táborů osvobodila postupující spojenecká vojska. Vězni se proto pěšky za nelidských podmínek přesouvali do jiných táborů. Během cesty je nacističtí dozorci trýznili a velkou část z nich povraždili. Protože české země se osvobození dočkaly až na konci války, mířilo několik pochodů smrti právě do pobočných táborů v českém pohraničí. To je i případ pochodu Helmbrechts – Volary (13.4. – 6.5. 1945).

„Pochod z města Helmbrechts ve svém konci procházel přes Šumavu, v těsné blízkosti našich domovů. Chceme vzpomenou na zemřelé, z nichž většina postrádá vlastní jméno. Neexistoval nebo byl zničen seznam těch, které na pochod vyšly a nikdo nezná jména těch, které v průběhu pochodu umíraly. Oběti byly pohřbívány ať již v šumavských lesích nebo poblíž obcí do hromadných hrobů. Jeden z těchto hromadných hrobů 12ti žen neznámého jména či původu se nachází u Hartmanic na starém židovském hřbitově,“ říká organizátor vzpomínky Stanislav Bernard.

„Celoročně vzpomínáme na mnohé bolesti a útrapy obyvatelstva Šumavy, obnovujeme stará bratrství s nejbližšími sousedy, a přesto trochu opomínáme bolest těch, kteří procházeli tak blízko a přesto zůstali tak vzdáleni. A to můžeme teď v neděli částečně odčinit. Právě u Annína pod Mouřencem se tehdy několika vězeňkyním podařilo z pochodu uprchnout. Sedm z nich skrývaly až do konce války německy mluvící obyvatelky Dlouhé Vsi,“ připomněl Bernard.
Osudy účastnic pochodu Helmbrechts – Volary představí Alena Bernardová nebo místní duchovní P. Tomas van Zavrel. Příběhy plné bolesti, utrpení ale i naděje doplní na mouřenecké varhany svými improvizacemi špičková varhanice, komorní hráčka a korepetitorka Markéta Schley Reindlová. „Jsme moc rádi, že můžeme na Mouřenci přivítat prvotřídní umělkyni, která koncertuje v v Německu, Holandsku nebo ve Španělsku, doprovází tuzemské i zahraniční soubory, vyučuje chrámové hudebníky a má na svém kontě řadu úspěchů a ocenění,“ říká za pořadatele mouřeneckých akcí Lukáš Milota.
Po vzpomínkové akci bude možné si celý mouřenecký areál prohlédnout. Pro zájemce je připravená komentovaná prohlídka kostela a kostnice.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 12.04.2014 17:08



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka