Muzeum by mohlo přiblížit smrt

Kostel svatého Mukuláše v Kašperských Horách, sousedící hřbitov s mnoha cennými náhrobky a kříži a snaha přitáhnout turisty vedou k myšlence o vytvoření funerálního skanzenu a muzea.

Cílená propagace v Plzni

Kostel svatého Mukuláše v Kašperských Horách, sousedící hřbitov s mnoha cennými náhrobky a kříži a snaha přitáhnout turisty přivedla Vladimíra Horpeniaka z Muzea Šumavy na myšlenku o vytvoření funerálního skanzenu a muzea.
Muzeum Šumavy má ve sbírkách asi tři desítky starých kovaných křížů, shromažďuje i náhrobky. Spolu s dalšími předměty či smutečním oblečením by vše mohlo tvořit novou expozici umístěné v roubených pavilonech u hřbitova.
"V překrásné malované umrlčí komoře, která je sama o sobě unikátem, bychom mohli instalovat umrlčí prkna, která ke staré Šumavě nerozlučně patří. Pokud jde o Čechy, používala se skutečně jen na Šumavě a známa byla také v Bavorském lese a je možné, že i v Tyrolích, tedy rovněž v místech s extrémními klimatickými podmínkami," vysvětluje Horpeniak. Uvažuje také o pohřebních vozech, které si představuje v historickém špýcharu ze sedmnáctého století. Ten stojí ve Smetanově ulici, která dřív nesla název ulice Mrtvých.
"Už jen z toho je vidět, že mrtvých se týká spousta věcí a že si to naši předkové uvědomovali. Mrtvých je pořád víc než živých a z jejich odkazu žijeme dodnes. Byli to oni, kdo vytvořili naše dějiny, naši kulturu. Záležitosti související s pohřebnictvím a mrtvými vůbec není třeba chápat jen jako zmar a konec všeho," míní Horpeniak.
Prvním stupněm k vybudování funerálního muzea by měla být pietní úprava hřbitova, zakonzervování současného stavu zdi, a také narovnání a konzervace křížů a náhrobků. Protože hřbitov stále slouží, bylo by třeba přibližně třetinu oddělit a ponechat pro běžný provoz a zbytek upravit pro potřeby skanzenu.
"Jsem přesvědčen o tom, že hřbitovní skanzen by uvítali i mnozí filmaři. V některých snímcích právě tomuto prostředí není věnována taková pozornost, jaká by měla, a tady by se jim nabízela přímo ideální příležitost," soudí historik a k celému zamýšlenému projektu dodává, že by v České republice neměl obdoby. Funerálním muzeem se v Evropě může pyšnit například Vídeň, Hamburk či Londýn.
"Pokud sem chceme přitáhnout turisty, kteří by tu utráceli peníze, musíme jim nabídnout co nejvíce možností, jak využít volný čas. Krásná příroda tu je, a tak se musíme zaměřit na historii, kterou návštěvníkům přiblížíme například prostřednictvím naučných stezek, nebo různými expozicemi. K Šumavě patří dolování zlata, sklářství, opevnění pocházející z doby před druhou světovou válkou a její zajímavou součástí je i pohřebnictví," uzavírá Vladimír Horpeniak.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 23.07.2003 09:23




0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka